גשם של נדל"ן

 ——————

לא איש של מטריות אנוכי, אבל הגשם המטורף הזה שתפש אותי לפני כמה ימים ברמת גן, הריץ אותי ברחובות וגרם לי להצטער שאין לי סוכך מהסוג הזה. כך או כך, מצאתי את עצמי נדחק, רטוב כולי, לפתחו של בית קפה קטן שהיה כבר עמוס בפליטי גשם שנתקבצו למקום. הגשם רק הלך והתחזק. עוד רגע החל גם ברד חזק שהלם בפראות בסוכך שבחוץ.

תראה מה השמיים האלה מורידים, אני שומע את אחד הניצולים ממלמל בשולחן הסמוך. אני מביט מהחלון בשמיים האפורים ומדמה את החולדות. בשנת 1680, כך על פי מלומד גרמני בשם Erasmus Francisci, התחוללה בעירו סופה עזה שהורידה מטר של עכברים מהשמיים. לא רק עכברים. חיפוש חפוז בגוגל מגלה כי לאורך ההסטוריה תועדו בעולם עשרות רבות של ארועי גשם שהורידו כלטוב מהשמים, החל מדגים, צפרדעים וציפורים, וכלה בתולעים, מדוזות ושאר חיות ימיות, כאלה או אחרות.

לא צריך כמובן להתרגש יותר מידי מגשם המכרסמים של ארסמוס. במציאות אותם הימים, מציאות שהייתה גדושה באמונות עממיות, מסטיקה ואמונה דתית, נטו בני התקופה לתאר את האירועים, במקרה זה כנראה אירוע גשם דרמטי, בשפה מוגזמת תוך שימוש יצירתי  בכח הדימיון.

 ובכל זאת, נראה כי תופעות כגון גשם בעלי חיים אינן רחוקות מהמציאות. ישנם חוקרי מזג אויר הסבורים כי סוגים שונים של סופות טורנדו, אלו המכונות waterspouts מסוגלים, בנסיבות מסוימות  להפיק אירועים ביזארים מן הסוג הזה. לפי אחד התסריטים זה קורה כאשר ענני סערה אלימים מתחילים להסתחרר מעל גופי מים גדולים ויוצרים מעין צינור טורנדו בצורה של מערבולת אוויר עזה היורדת אל המים. המערבולות הללו שמסתחררות במהירות של עד כ-160 ק"מ לשעה עשויות לינוק מהמים גופים שונים ולהוריד אותם במקום אחר.

אצלנו בינתיים הברד פסק. אני מצלם מקרוב את הטיפות הגדולות שנמרחו על החלון ומגלה כי גם כאן, בנסיבות מסוימות, בעיקר גחמותיה של האופטיקה, השמיים יכולים להוריד עצמים משונים, במקרה הזה, חלקים של בניינים רמת-גנים. מה אתם אומרים?

39

40

43 42

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...