האסטרונאוט הנשכח

עלילה מוזרה אודות אסטרונאוט ניגרי שנשכח לפני שנים בחלל, מביאה את הז'אנר המרתק של עלילות העוקץ הניגרי אל סיפם של אפשרויות חדשות ומלהיבות.

—————-

סיפורי העוקץ הניגרי אינם דבר חדש. ספורי בדייה ונוכלות צבעוניים מסוגים שונים ומשונים נרקמים להם מזה שנים אי-שם בתוככי המדינה העצומה הזאת במערב אפריקה, ומייצרים, כתוצאה מכך, מסמכים ומכתבים אלקטרונים שנוחתים מידי פעם בתיבות הדואר הפרטיים שלנו.

מחקרים רבים כבר נכתבו על התופעה המשונה הזאת, שמאפיינים אותה, אם להשתמש בלשון כללי, מוטיבים של אגדה ופנטזיה ודרמות יצירתיות וקורעות לב. לא פעם אפשר למצא שם עלילות מסעירות אודות נסיכות ונסיכים ובני מלך שנקלעו למצוקה נוראה, כאשר החוט המקשר אותם הינה, בדרך כלל, העובדה הפלאית לפיה דווקא אתה – מקבל המכתב, נבחרת כדי לחלצם. נכון שאתה נזקק לסייע בתרומה כספית, כזאת או אחרת, אבל התמורה היא תמיד מרגשת וכרוכה באפשרות שתזכה לגעת בסכומים אסטרונומים, עתירי אפסים.

בשנים האחרונות, כך נראה, הצליחו השלטונות הניגרים, כמו גם חברות אבטחה ותוכנות האנטי ספאם למינהם, לבלום בצורה ניכרת את התופעה הזאת. ובכל זאת, הספור שמגיע בימים אלה ממגזין אונליין בריטי בשם אנורק  מצביע על כך שמעיין היצירה הזה עדיין חי ונושם.

המדובר בפנייה נוגעת ללב של דודו של אסטרונאוט ניגרי בשם אבאצ'ה טונדה שהגיעה למערכת המגזין, ולפיה, מסתבר כי אי שם בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת, השתתף טיס החלל הניגרי במשימה סודית בחלל. טונדה טס בספינת מטען סובייטית בשם סיוז שהביאה אספקה לספינת החלל מיר שהקיפה את כדור הארץ. התקופה הגיאופוליטית היתה כזכור בשנים הללו סוערת במיוחד וברית המועצות של פעם התפרקה, מה שגרם לבעיות רבות ולנסיבות שהובילו, בסופו של דבר, להשארתו של טונדה בחלל.

לא הכל ברור וגלוי, אולם נראה כי במהלך 14 השנים שעברו, ממשיך אבאצ'ה טונדה לקבל אספקה עם ספינות מטען שמגיעות מפעם לפעם לתחנת החלל שבה הוא נמצא. גם נראה כי מצב בריאותו סביר והוא שומר, על פי דודו, על מצב רוח טוב. אלא שהוא מתגעגע הביתה.

עוד צריך לומר גם שמצבו של אבאצ'ה שפיר ביותר מבחינה כלכלית. מסתבר שהסכום שנצבר עבורו בקרן סודית בניגריה, וזאת כתוצאה מהמשכורת ותשלומים שונים מגיע לכ-15 מיליוני דולרים. אלא שכאן העסקה קצת מסתבכת. על מנת להגיע לקרן ולשחרר כספים לטובת השלטונות הרוסיים שיחזירו את אבאצ'ה בשלום הביתה, יש  לגייס 3 מיליון דולרים! כאן נדרשת עזרתנו והתשלום המוצע למי שיביא את הכסף הוא 20 אחוז מהקרן.

אישית אני סבור שד"ר בקארה טונדה, דודו של האסטרונאוט שחושף את הסיפור בונה פה עלילה מופלאה וכיוונים פוטנציאלים מבטיחים, כגון החלל. מה שנותן תקווה לכך שנמשיך להיהנות מהז'אנר הגמיש והמרתק הזה גם בעתיד. תארו לכם למשל מה היה קורה אם האסטרונאוט האמיץ שלנו, במקום להשאר בתחנת החלל המסתורית היה נשאב לתוך חור שחור ללא יכולת להיחלץ, אלא אם כן..

The-Martian

תגובה אחת

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...