המכתב שבדרך

tumblr_o32y0wyqxc1ugp61po1_500

Hi!  I'm Ami from Israel. The possibility that our galaxy is thriving with life always excited me. Is there any chance that this message will be, somehow, intercepted by intelligent aliens? I don't know. Chances are slight, but there is always hope_and that's what makes me feel so good about it.

———–

"שלום! אני עמי מישראל.." בחודש נובמבר 2009, נרשמתי לאתר אנגלי בשם (Sent forever) שנבנה על ידי קבוצת יזמים מקומית שהתקשרה לחברת בריטיש טלקום והציעה, תמורת סכום כסף קטן, לשדר  מסרים לחלל באמצעות אחת מצלחות הלווינים של חברת התקשורת הבריטית. המדובר בצלחת קטנה שנמצאית בגונהילי שבמחוז קורנוול באנגליה. האפשרות הייתה מרגשת למדי. זו לא הייתה הפעם הראשונה שבה שוגרו הודעות של בני אנוש לחלל בצורה של גלי רדיו ובאמצעות רדיו טלסקופים ברחבי העולם, אלא שהפעם ניתנה האפשרות הזאת לכל אדם שחפץ בכך.

זיהום הולך ומתפשט. האמת היא שהכדור שלנו משגר, או אולי מוטב לומר פולט לחלל אותות אלקטרומגנטים כבר קרוב למאה שנה. המדובר בעיקר בגלי רדיו שנוצרים ממגוון עצום של מקורות, בינהם שדורי הרדיו, הטלוויזיה שדורי לוויין צבאים, רדיו טלסקופים, ועוד. דמו לעצמיכם מעגל של זיהום רדיו שהולך ומתפשט מסביב לכדור הארץ במהירות האור. נכון שעוצמת האותות הולכת ונחלשת עם הזמן אבל ישנם רבים הסבורים כי תרבות תבונית מתקדמת שיש לה ציוד מתאים תוכל לקלוט ולפענח אותות מהסוג הזה, ואולי גם לקבל תמונה מדוייקת על מיקומנו ועל מצב התרבות שלנו, בפלנטה השלישית מהשמש.

מה שמחזיר אותי לאתר Sent forever. יום אחרי הפרסום כבר העברתי אליהם טקסט אישי, מין סלפי קצרצר כזה. כמה ימים אחר כך קבלתי הודעה שהמסר שלי יצא לדרך לכיוון מרכז הגלקסיה. הנה הראיה:

sentforever-copy

חיי נצח. נכון שהסיפור הזה נראה קצת דחוק. מבלי להכנס לנתונים של עוצמת האותות וכיוונם אפשר בהחלט להסכים שהסיכויים שמישהו, או משהו יקרא את המסר שלי הם זניחים בלשון המעטה. על פי המומחים השונים שצוטטו בעקבות היוזמה הזאת, אם אמנם קיימת אי שם בגלקסיה תרבות כלשהי, היא צריכה קודם כל להיות מודעת לקיומו של מין תבוני וסקרן אי שם בפלנטה זעירה החגה סביב לשמש רחוקה. ואם תמצא אחת כזאת, ובהנחה שיהיה לה עניין בכך, היא תצטרך להקים ולכוון אלינו מערך גדול של טלסקופים במשך תקופה ארוכה.

כך או כך הבקבוק שהושלך אל תוך האוקיינוס הבינכוכבי נמצא בדרך. נכון לעכשיו הוא מצוי במרחק של למעלה מ-6 שנות אור מאיתנו, בערך 59,125,000,000,000 ק"מ, שזה עדיין די בשוליים של גלקסיית הבית שלנו, גלקסיית שביל החלב. כאמור לא בטוח אם אי פעם יהיה מישהו שיקרא את המכתב הזה. מה שכן בטוח זה שהוא ימשיך לנוע ולנוע במרחבי החלל, כמעט לנצח.

נחמד לדעת שאותם כמה משפטים בנאלים ששרבטתי יהיו לנצח, וזאת להבדיל מגורלן של כל המילים שרשמתי אי פעם במדיומים כאלה או אחרים. דינן של אלה להיעלם, בדיוק כמו שקרה לאותו אתר אינטרנט אנגלי שניהל את מבצע הדיוור הקוסמי ופסק מלפעול זה מכבר.

————–

——————————————-

תגובה אחת

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...