מה שלא רואים

הכתבה הזאת החלה בכלל כפוסט קצרצר בפייסבוק. חשבתי לעצמי שיהיה נחמד לבדוק את יומן הפגישות של החברות והחברים שלי ביום חמישי, ה-12 לאוקטובר 2017 בשעות היום, רק כדי להציע להם להוסיף, על דרך הלצון, פגישה נוספת ללוח, זאת מאחר ובאותו היום עומד לחלוף בסביבה הקרובה של כדור הארץ סלע ענק בגודל של גורד שחקים בינוני.

אלא שהדברים הסתבכו. הסלע – אסטרואיד המכונה TC42012 "התקרב" מעט. על פי החישובים של מדענים בסוכנות החלל האירופאית הוא אמור לפספס אותנו במרחק של כ- 44,000 ק"מ בלבד! במונחים אסטרונומים זו כמעט..פגיעה, או אם תרצו: החמצה כחוט השערה. רק כדי לסבר את האוזן, הירח שלנו מקיף  את כדור הארץ במרחק ממוצע של כ-385,000 ק"מ, ולווינים גיאוסנכרונים, מעשי ידי אדם, מקיפים אותנו בגובה של 36,000 ק"מ כך שפער המרחק כמעט ואינו קיים.

הגורד שלנו הינו בעצם סלע ענק המורכב ברובו ברזל. הוא נע במהירות משוערת של כ-14 ק"מ לשנייה כשהוא סב לאיטו סביבו צירו. דמו לעצמכם בנין בן 4 קומות המתגלגל בחלל, משלים סבוב מלא בכ-12 דקות! הפעם האחרונה ש-TC4 ביקר בסביבה היה בשנת 2012, אלא שאז חלף במרחק גדול הרבה יותר ונעלם לכ-5 שנים. לפני כשבועיים רשמה לעצמה קבוצת מדענים במצפה הכוכבים הענק בצ'ילה הישג מדעי מרשים כאשר הצליחה לאתר אותו במרחק של כ-60 מיליוני ק"מ מכדור הארץ ולקבוע את מסלולו. איך אמר ראש הקבוצה: “It’s damn close”.

ומה יקרה אם מישהו טעה בחישובים? לא נורא אבל גם לא נעים. האטמוספירה שלנו הינה מגן יעיל במיוחד וחלק גדול מהגופים המגיעים מהחלל נשרף בה, או מתבקע ומתפזר לרסיסים קטנים יותר, תלוי בהרכב הגוף הפוגע ובזוית הכניסה. בשנת 1908 פגע עצם, כנראה אסטרואיד טיפה גדול יותר באיזור טונגסקה שבסיביר . למרבה המזל הפגיעה היתה בשטח לא מיושב ולא היו אבדות בנפש, למעט נזקים אדירים לסביבה. לפי הערכות נפגעו כ-60 מיליון עצים על שטח של כ-2,150 קמ"ר.

2012 TC4 observed (annotated)
הנה צילום של TC4 שלנו מוקף בעיגול הכחול ( European Space Agency).

אלא שאנשי המדע כאמור חוזרים ומרגיעים ופוסלים כל אפשרות למפגש. ומה באשר לאפשרות מפגש עם TC4 בעתיד הנראה לעין? ישנן כמה הערכות זהירות השומרות על אופטימיות אבל אין תשובה ברורה. צריך גם לזכור כי בחללה של מערכת השמש מסתובבים כנראה מיליונים רבים של אסטרואידים, בגדלים, כאלה או אחרים וכמיליון מהם (הערכה?), נעים במסלולים המכונים "קרובי ארץ".

קשה לעקוב אחרי כולם וזו בדיוק הסבה שמזה כמה שנים מנסים אסטרונומים ברחבי העולם לגייס תקציבים לבניית מערכות איתור וגילוי עצמים שמתקרבים אלינו בצורה מסוכנת. כך או כך, עם הסלע שיגיע באוקטובר כנראה נסתדר, הבעיה היא כמו שאמר לי פעם חבר אסטרונום, הינה עם אלה שאנחנו לא רואים.

—————————-

תודה(!) שהגעת לכאן. "עולם ללא קופסאות" הינו תחנת תדלוק באוקטן גבוה של רעיונות, רשימות וספורי סף בתחומי המדע והטכנולוגיה, הפילוסופיה וההסטוריה של העבר (והעתיד).

הבלוג הזה הינו יצירה אישית ואינטימית, תוצאה של אובססייה וסקרנות שנמתחת לקצה. אשמח אם תבחן/ני את האפשרות להשתתף בהרפתקאות הללו בכל סכום שיראה לך. אני מצידי מבטיח להמשיך לשוטט ולהרים כל אבן – לפחות כזאת שנראית אחרת. תודה.

Other Amount: ILS

2 תגובות

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...