בעקבות המקור

 

DSCN1069 (1)

לא מכבר הגעתי לבריכות הדיג של מעיין צבי. הרעיון היה לצלם את אותם בעלי כנף שמגיעים למקום על מנת לנסות ולטעום מהדגים, או מכל דבר אחר שגדל או זוחל בסביבה. מהר מאד הבנתי שהסיפור של המסע הזה, לפחות מבחינתי, הינו המקור. מַקּוֹר הציפור – אותו איבר נוקשה שחז”ל נהגו לכנותו  כ-‘לסתות של העוף’, שמאפשר לו לבצע מגוון מרשים ומפתיע של משימות.

הצטרפו אלי למסע צילום קצרצר, אישי ולא דידקטי,  בעקבות ארבעה מקורים מזדמנים. (*) 

—————

אם חושבים על זה, המקור של העופות הינה “המצאה” מופלאה של האבולוציה. כאשר נותנים לאיבר הקשיח והגרמי הזה, שמצופה בדרך כלל בשכבת קרטין נוקשה, כושר תעופה, השמיים הם הגבול. המקור משמש אצל ציפורים שונות ובסביבות שונות למגוון עצום של מטרות, לבד מאכילה, הוא מהווה אמצעי לתפישה ואגירת מזון, ניקיון, קטילת טרף, אבר חישה, חיזור וגם כלי עבודה יעיל לפיצוח אגוזים ושבירת עצמות.
תביטו לרגע במגלן החום (למטה). צדתי את המגלנים בעזרת עדשת הניקון שלי ליד אחת מהבריכות של הקבוץ. המקור המעוקל והמפואר של המגלן מאפשר לו לצוד מיני חרקים כגון חיפושיות חגבים צרצרים שבלולים וגם זוחלים ונחשים קטנים. (לחצו להגדלה).

 

בסמוך, נמצאו החסידות השחורות (למטה). הצבע האדמדם ברגליים, בטבעת העין ו..במקור, משווה להן חן מיוחד.  אם אורך הגוף של החסידה כ-מטר אחד, המקור עצמו מגיע לאורך של כ-20 ס”מ. אין מה לקנא בדגים,  או במכרסמים והזוחלים שנמצאים בסביבה של החסידות הללו.

 

 

לאנפות המופיעות בסמוך לחסידות השחורות (למעלה) מגיע קלוז-אפ משלהן. הן לא פחות יעילות בליקוט וציד המזון. המקור שלהן הינו, במילותיו של אחד מאתרי הטבע: “דמוי פגיון, חזק, ישר ומחודד”.  

 

לא רוצה להישמע כמו דיוויד אטנבורו אבל ההפתעה הגדולה ביותר עבורי היתה העוף הזה המכונה כפן (למטה). נתקלתי בו כשהוא מצוי בחברתן של אנפה וחסידה שחורה. מין קהילה חברתית של בעלי מקור מרשימים. אורכו הממוצע של מקור הכפן הינו 21 ס”מ, בקצהו, הוא מתרחב ונראה דמוי כף, ומכאן גם שמו.
אני קורא כי הכפן מלקט את מזונו במים רדודים ובבוץ, עד לעומק שרגליו מאפשרות לו – כחצי מטר לערך. הכפן מניע את “הכף” שלו בתוך המים, מצד לצד, בתנועות ניגוב קשתיות קצובות שמזכירות את פעולת המגבים על השמשה הקדמית של הרכב. המערבולות שתנועת הכף יוצרת גורמות לכך שכל מיני יצורים עולים למעלה ונלכדים ומסוננים על ידי המקור ששוליו משוננים. הארוחה עשויה לכלול רכיכות, סרטנים, דגים, תולעים, חרקי מים וזרעי צמחים. בתיאבון.  

 

DSCN0939

 

————————–

* כל מיני הציפורים המופיעות ברשימה הזאת שכיחות בישראל, וניתן לראותן,  בעיקר ליד מאגרי מים גדולים ובריכות. על כל התמונות המופיעות ברשימה זו חלות זכויות יוצרים ©

הרשימה התפרסמה במגזין אונליין “מסע אחר” http://bit.ly/2gtBHJY

 

DSCN0967

————–

—————————————————–

תודה(!) שהגעת לכאן. הבלוג הזה הינו יצירה אישית ואינטימית, השקעה של עשרות רבות של שעות עבודה וסקרנות שנמתחת לקצה.

אשמח אם תבחן/ני את האפשרות להשתתף בהרפתקאות הללו בסכום שיראה לך. אני מצידי מבטיח להמשיך לשוטט ולהרים כל אבן – לפחות כזאת שנראית אחרת. תודה.

Other Amount: ILS

 

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...