תעלומה קטנה ומופלאה

איך זה שתחנת ניטור מדעית משוכללת נעתקת ממקומה בקרקעית הים ונעלמת לפתע ללא כל הסבר? ולמה תעלומות עושות לנו  טוב.

 

water-280799_960_720

התועלת שבאי הפתרון

באמת שכבר מזמן לא הייתה כאן תעלומה טובה. בעולם הגוגליאני והמרושת שלנו הכול גלוי וידוע, ונדמה לפעמים שיש לנו הסבר לכל דבר. פשוט נורא. חייזרים כבר לא ממש מגיעים כי הם רחוקים, חיות אגדתיות ויצורים קריפטוזואולוגים קיימים כנראה רק בראש שלנו, משולש ברמודה לא כל כך עובד, ואפילו נסי המפלצת החביבה מלוך נס היא בכלל המצאה, לפחות לפי מחקר מדעי חדש. מצב בלתי נסבל. בתעלומה טובה, צריך להודות, יש משהו שמשאיר את העולם שלנו נורמלי. התעלומה, אותה התרחשות שאין לה הסבר, איננה חולשה של הטבע אלא חלק ממנו. נכון שהיא בדרך כלל נפתרת עם הזמן, אבל בינתיים, באותו מצב הביניים של האי-פתרון, היא הופכת את המציאות שלנו למענינת הרבה יותר. לא כן?

אז הנה יש לי בשבילכם משהו_אניגמה קטנה ומסתורית שהפציעה לאחרונה ומפיחה עניין כמו שֶׁחִידוֹת אמיתיות יודעות לעשותהספור הבא התפרסם לפני כמה ימים באתר חדשות של הבי.בי.סי. ב-21 באוגוסט השנה בשעה 20:15 בלילה גילו חוקרים במרכז מחקר לחקר האוקיינוסים בעיר קייל בגרמניה כי ניתק הקשר עם תחנת ניטור גדולה המצויה אי-שם בקרקע הים, במוצא של מפרץ אקרנפורדה (Eckernförde Bay), צפונית לעיר הגרמנית קייל. 

מיקום התחנה, מפת גוגל:

.png

פשוט נעלמה!

xyls43woywzvq8rh38nz
יחידת הכח-חלק מהתחנה החסרה

צוללנים שהוזעקו למקום גילו לתדהמתם כי התחנה – מצפה מדעי שהיה מעוגן לקרקע הים כ-2 ק”מ מהחוף פשוט איננו! בעצם כל מה שהם גילו במקום זה היה הכבל שקישר אותה לחוף והיה קרוע בגסות. התחנה, בערך בגודל של מכונית נוסעים קטנה, כללה רכיבים שונים לרבות מערכת חיישנים, ספקי כוח וכבלים במשקל כולל של קרוב ל-800 קילוגרם. היא נועדה לאסוף נתונים שונים על מי הים, ביניהם: טמפרטורה, מליחות, חומרים מזינים, ריכוזי כלורופיל ומתאן, מהירות זרימה ועוד. הנתונים הללו שמשו את המדענים לצורך קיום מעקב והערכה שוטפת של המערכת האקולוגית בדרום-מערב הים הבלטי.

 

pfhlzw1zaeuuwmtsvltq
 מה שנשאר, כבל קרוע

תחנת הניטור שנמצאת במקום מאז דצמבר 2006, מוקמה באזור אסור לשייט של סירות וספינות דיג, והאפשרות שהייתה זו אולי ספינת דיג גדולה שפגעה בתחנה, ואולי גם גררה אותה עם רשת יורדת מהפרק. גם גורמים אחרים כמו סערה מאסיבית, זרמים מים הרסניים או אפילו בעלי חיים ימיים גדולים, נשללו בגלל משקל המערכת והצורה בה היא עוגנה לקרקעית.

 

שתי צוללות חסרות(!)

אז מה קרה שם? נכון לעכשיו, לאיש אין מושג. בכמה פרסומים הועלתה השערה לפיה מדובר  במעורבותן של קבוצות שודדי מתכות. התופעה הזאת של שוד וביזה של אוניות טרופות נפוצה למדי. על פי דיווח של העיתון הגארדיאן הבריטי משנת 2017 כ-40 ספינות מתקופת מלחמת העולם השנייה פורקו ונבזזו על ידי שודדים. מכלול המתכות, בעיקר פלדה, מהן עשויות ספינות וצוללות, עשוי להניב רווחי עתק לסוחרי המתכות. קבוצות השודדים הללו שמצוידות בספינות מהירות ועגורנים מיוחדים לשליית המתכות, נוהגות לעיתים להשתמש בחומרי נפץ שמרסקים את גוף הספינה לחלקים קטנים, על מנת שיוכלו לשלותם מהמים.

בחודש יולי האחרון נעלמו מול חופי מלזיה שתי צוללות הולנדיות שטבעו במקום בימי מלחמת העולם השנייה. הן נעלמו יחד עם שרידיהם של 79 אנשי צוות שהיו בהם. מעמדן של ספינות הנטרפות בזמן מלחמה מעוגן בהסכמים בינלאומיים והן נתפשות כקברים אלמונים ולא מסומנים של חיילים שנפלו, אלא שזה לא הפריע לשודדי הימים לפרק ולהזיז אותן ממקומן, יחד עם עוד עשרות ספינות טבועות אחרות, בעיקר במימי דרום-מזרח אסיה.

שעתה היפה של הקונספירציה

האם יכול להיות שהיו אלה שודדי מתכות שהעלימו את התחנה המדעית? המומחים ספקניים. אין להם הרבה מה לשדוד כאן, הם אומרים, מעבר לקצת מתכת, אלקטרוניקה וכבלים. החוקרים ממרכז המחקר הגרמני אובדי עצות. הם פנו לא מכבר לעזרת הציבור בפנייה מיוחדת ואף ערכו בעצמם כמה חיפושים באזור על מנת לנסות ולאתר שרידים כלשהם. בימים אלה מטפלת בנושא המשטרה המקומית, אלא שעד לרגע כתיבת שורות, כאמור, לאיש אין מושג מה קרה לתחנה.

סיפור ההיעלמות המסתורית – ואין בינתיים כל דרך לנסח זאת אחרת, הפיח רוח תזזית בכל התקשורת בעולם. חיפוש מהיר בגוגל נותן קרוב ל-20,000 תוצאות בקשר לאירוע. הנה כמה כותרות של כתבות העוסקות בנושא מתוך העמוד הראשון בתוצאות החיפוש:

Screenshot (262)

 

התגובות של הקוראים באותם מאמרים מאלפות במיוחד. כמו שקורה תמיד, כאשר יש נרטיב משונה שאין לו הסבר, יהיו תמיד גם אלה שיחפשו את הקשר ואת הסוד שאולי מסתתר מאחור. זו שעתן היפה של הספקולציות והקונספירציות וגם מה שאפשר לכנות: הגחמות של הדימיון היצירתי. מאלה ואלה אפשר למצא לרוב בין מאות התגובות שהופיעו בעקבות הספור שפורסם בעשרות עיתונים ברשת, בינהם אתר המדע והטכנולוגיה והמדע הבדיוני גיזמודו (Gizmodo).

החשוד העיקרי

אולי לא מפתיע אבל החשוד העיקרי הם הרוסים ומדינות שונות בגוש הסובייטי לשעבר. אחד מהמגיבים מציין למשל את העובדה שיחידות של צבא הרוסי עשו לאחרונה שורה של תמרונים וניסויים סודיים שכללו גם שימוש בצוללות, והם אלה שאספו את התחנה מאחר וחשדו שמדובר במתקן מעקב אחר הפעילות החשאית שלהם.

Shin_Godzilla_statue_at_HIBIYA_Chanter_April_28,_2018_04
האם היא העלימה את התחנה?

הסברים צבעונים במיוחד מגיעים מהתחום של העל טבעי, גיבורי-על והמפלצות. אחד הקוראים תולה את האשם בהיעלמות התחנה בגודג’ירה, או בשמה המערבי, גודזילה – דינוזאור ימי ענק שניעור לחיים כתוצאה מדליפה של קרינה רדיו אקטיבית. מהיכן הגיעה הקרינה? נחשתם נכון_היא דלפה כתוצאה מהתפוצצות מסתורית בבסיס רוסי סודי. נכון שלא כדאי לקחת את הגרסה הזאת ברצינות רבה מידי וסביר להניח שזה לא המקרה, אבל אם יש לכן הסבר טוב יותר תגידו?

טבען של תעלומות שהן אינן מתות אלא שוקעות ומעמיקות אל נבכי הזכרון, שם הן מונחות להן מעורפלות, כמעט נשכחות, עד שמישהו ישלוף אותן מחדש עם הסבר משלו ויזכיר לנו שוב כמה נעים לחיות במציאות שחלקים ממנה סתומים וחסרי פשר.

——————————————

*קרדיט צילומי תחנת הניטור: FORSCHUNGSTAUCHZENTRUM CAU

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...