אוּפְּס…

הזמן: הרבע הראשון של המאה ה-21 בפלנטה.

מקום ההתרחשות:  ציוויליזציה תבונית בת מיליארד שנים המתקיימת בפלנטה קטנה, אי-שם במערכת השמש אלפא קנטאורי.

הרקע: שיחה שמתנהלת בצורה טלפתית בין אב לבנו, שני יצורים מופשטים. מטעמי נוחיות, השפה והמושגים מתורגמים אוטומטית (CC) ללשון ולהווייה האנושית.

 

 

SIMULATION
Credit: Creative Commons Zero – CC0

 ————————-

  הי בן, רציתי לשוחח אתך על משהו.

  בסדר אבא. אני חושב שאני יודע על מה. על משחק הסימולציה שלי ועל…הנגיף?

  אתה יודע שדברים יכולים לצאת מכלל שליטה. לאבולוציה יש גחמות. יצורי פחמן הם רגישים ואני לא צריך להזכיר לך כמה ציוויליזציות כבר הרסת.

  כן. אבל אל תדאג. שמתי מערכת של איזונים. יש לי שם כמות של מים אדירה_

  70% אוקיינוסים_

ויש גם אטמוספרה מאזנת ששומרת על מאזן הגזים שם. אתה זוכר אבא כי בזמנו, כאשר בניתי אותה, הצעת שאתן להם להתפתח בהדרגה, לאט לאט…כל בעל חיים שהתאים עצמו טוב יותר לסביבה, שרד. על פי הספירה המשונה שלהם, הופיעו הנבונים – היונקים ההם עם הראש התפוח, רק אחרי כמה מיליארדי  שנים, אחרי שנתתי בראש לזוחלים ההם.

בן, אל תספר לי היסטוריה. אני מכיר את המשחק שלך. אני רוצה לדבר אתך על השיבוש האחרון שהכנסת שעשוי לצאת משליטה.

אבא אל תתרגש. הם כל כך מגוחכים היצורים האלה. כל פעם מחדש הם זועקים שהגיע סוף העולם. לו רק היו יודעים שמדובר במערכת שעובדת על פי כללים. עם סוג של התאמה…

אוקיי. אבל אל תגזים. כבר דברנו על כך רבות. ואני לא מדבר על המשאבים הגדולים יחסית    שהמשחק שלך צורך, גם אם האנרגיה מגיע כולה מהחור השחור ההוא שעומד לרשותנו. הבעיה היא, שהיצורים במשחק שלך הם מפותחים ובעלי תודעה, עם עקרונות מוסריים שפתחו, ואפילו עם מה שהם מכנים: רצון חופשי, למרות שהחופש שלהם הוא לא ממש. בהחלט סביר להניח שאם היו יודעים על השעשוע הקטן שלנו, היו מתנגדים. כך או כך, אין טעם שיסבלו יותר מידי. אגב, אתה יודע שבמשחקים מן הסוג הזה, תמיד מגיע גם השלב בו הם מתחילים לחשוד.

יודע. יש לי כבר כמה כאלה, פילוסופים חשדניים. אני עוקב אחרי אחד מהם שמתקרב לפתרון וגם טוען שיכול להיות באג במערכת. לו רק היה יודע כמה פעמים זה קורה…

מה שמחזיר אותי למשחק שלך. הנגיף ההוא זה שיצא להם כעת משליטה_

הי, אתה חושב שזה תקלה? הממ…לא מאמין. אבדוק. סביר להניח שזה חלק מהתנודות. אבל אתה יודע שאני לא יכול להתערב. זה יהיה כנראה אחד מאותם משברים עונתיים. בוודאי לא כמו מה שהיה בעולם שלהם מאה שנים קודם לכן.

מה שקראו ה-שפעת הספרדית?

כן. כעת הם טובים הרבה יותר מבחינת המדע, למרות שמוסרית איכשהו הם נשארים במקום. לא מבין למה?

עוד כמה סיבובים מסביב לגלקסיה, וגם אתה תתבגר ותבין. בזמנו בנינו את המשחקים האלה כך שיהיו בהם אלמנטים של הפתעה, כאילו, כגון אירועים לא צפויים, חופש בחירה והתרגשות – עד כמה שאנחנו  יכולים עדיין להתרגש. תגיד לי את האמת, האם אתה עדיין נהנה מהמשחק? בן כמה היקום שלך, 14-15 מיליארד?

 – משהו כזה. יש שם בהחלט התקדמות. לאחר שעמדו סופסוף על דעתם הם מתחילים לצאת החוצה ולשוטט במרחבי המערכת שלהם. עדיין אינני יודע איך אני רוצה שייגמר. אתה מכיר אותי קצת, אני משתעמם מהר. לא רוצה להיקשר אליהם יותר מידי.

אל תיחפז. ותעקוב בעיקר אחר הפילוסופים ואלה שמטילים ספק. אחד הגדולים שלהם שנקרא לייבניץ אמר פעם כי אלוהים – זו הדמות שחלקם מאמין כי ברא את היקום –  בחן כל דרך אפשרית שהיקום יכול להיות, ובחר לבסוף ליצור את העולם (שבו אותם יצורים חיים) הטוב ביותר האפשרי. בהחלט מחמאה, לא כן? תן להם לעכל את ההבנה בזהירות, אט אט. הגילוי הזה שאתה רק כלי בלוח המשחק הקוסמי עשוי לטלטל ולהסעיר אותם לאין שיעור. אני לא צריך להזכיר לך מה עבר עלינו כאשר התחוור לנו שגם אנחנו כאלה.

—————————

3 תגובות

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...