רדיו חזק

הספור הזה הזוי משהו. מסתבר כי תחנות רדיו בגלים קצרים, כוכבות התקשורת של עולם הריגול של פעם, ממשיכות, גם היום, לשדר אותות, צלילים ומספרים בכתב מורס ובצורות אחרות, מבלי שאף אחד מבין על מה הן מדברות ולמה.

זה קורה, אגב, גם בסביבה שלנו.

——————————–

על פי פרסומים זרים

בימים אלה כאשר סדרת הטלוויזיה “טהרן” חוגגת במסכים נחמד לראות איזו דרך עשו כמה מהטכנולוגיות המשמשות בעולם הביון. לדוגמה, כאשר הסוכנת הישראלית, גבורת העלילה, מבקשת לדבר עם מפעיליה, היא שולפת כבדרך אגב את הנייד שלה ומדברת ישירות עם מטה המוסד. וואו! איפה סרטי הריגול של פעם שבהם נאלצו המרגלים להעביר או לקבל מידע ב-1000 דרכים שונות ומשונות. בעיקר זכורים לטובה אותם משדרי הרדיו שהעבירו מסרים מוצפנים בכתב מורס, או באמצעות הקראה של מספרים ושמות בקודים משונים.

אולי קצת מפתיע אבל הרדיו הישן וסיפורי הריגול עדיין כרוכים זה בזה. ממחיש זאת יפה סיפורה של E10 – תחנת רדיו סמויה שפעלה בישראל החל משנות ה-60 של המאה הקודמת ועד לפני כמה שנים (2011). התחנה שהופעלה, איך שנהוג לומר – על פי פרסומים זרים, על ידי אנשי המוסד, מוקמה אי שם בעיר תל אביב. על פי המקורות הללו התחנה שדרה בתחום ה- AM (גלים בינוניים) והשתמשה הן במספרים והן במילים. בשדרים שנקלטו הופיעו צירופים קלאסיים מוכרים מעולם חובבי הרדיו ו..מספרות הריגול. האות B  לדוגמה, יוצגה על ידי המילה: Bravo ו-C הייתה Charlie  ו-T אמרה: Tango.   

התחנה בתל אביב לא עונה

מידי שעה היה בוקע מהמשדרים של E10 קול של אישה עם מבטא ים תיכוני. המסרים שודרו בתדרים שונים, אולי כדי למנוע ניסיונות שיבוש. לעיתים הייתה גם תוספת של מספר בתחילת השדר. לדוגמה, הספרה 1 ציינה שהשידור היה רק מבחן, ו- 2 סימנה שמדובר במסר לא רלוונטי. ביום ה-15 למרץ, 2006 מישהו בארגון אולי התיר מעט את החגורה. בשעה 10 בלילה באותו היום נשמע מסר שהיה מיועד לסוכן שנשא את הכינוי: “Kilo Papa Alpha”. המסר כלל את הצירוף הבא של מספרים ואותיות: G1O2O3D4N5I6G7H8T. כאשר מסירים את המספרים נשאר צמד המילים: Good night. תשמעו בעצמיכם:

10E, כאמור, כבר לא משדרת. ישנם אלה הסבורים כי אחת הסבות להפסקת השדורים, לפחות במוד הזה, הייתה פעולת שיבוש מכוונת שנעשתה על ידי תחנה סינית שהפעילה משדרים רבי עוצמה באותם התדרים.

אל ספורה של תחנת E10 מצטרפת תחנת כחול לבן נוספת מאזור חיפה, הקשורה כנראה לחיל הים הישראלי. התחנה הידועה בכינוי XZ4 משדרת על פי האתר הזה שדורי מורס מוצפנים כבר כמה שנים טובות. עוד פרטים על מגוון התדרים שלה כאן. הנה דגימה קטנה מה”מוסיקה” שלה:

שקט משדרים!

שתי התחנות הישראליות נמנות על קבוצה של תחנות רדיו מסתוריות המכונות: תחנות מספרים. התחנות הללו, שחלקן פועל כבר עשרות שנים, משדרות לעיתים בכתב מורס, לעיתים בצלילים, אותיות ומספרים מוצפנים שאף אחד לא מבין את משמעותם. ההסבר המתבקש – כמעט מובן מאליו, שמדובר בהעברת מידע לגופים וסוכני ביון בארצות אחרות. רוב השדרים מוצפנים באמצעות פנקס או מפתח קוד חד פעמי, ואין כל דרך לפענח את ההודעה המועברת אלא רק למי שמחזיק עותק מאותו מפתח בצד השני. שדורי הרדיו של התחנות הללו נעשים בדרך כלל בגלים קצרים. הסבה היא מן הסתם טווח הקליטה. להבדיל מגלים בתדר גבוה הנעים בקו ישר, גלים קצרים שהם גלים בתדירות נמוכה יחסית, יכולים להגיע אל האטמוספירה העליונה ולקפץ חזרה (עקב התנגשות עם חלקיקים טעונים) לכיוון הקרקע והאוקיינוסים וחוזר חלילה, ותוך כך לעבור מרחקים עצומים.

השימוש בתחנות המספרים, כך נראה, הרבה יותר נפוץ ממה שאפשר היה לצפות בתקופה שבה התקשורת המתקדמת נעשיית במהירות וביעילות בעזרת לוויינים, אינטרנט וטלפונים סלולארים. לדברי מומחים התחנות הללו מחזיקות עדיין בכמה יתרונות, למשל פשטות ובטיחות המידע המועבר. כאמור הקוד הוא חד פעמי והוא יכול להיות גם סתם פתק נייר שמחזיקים המשדר והנמען לצורך השדור הספציפי. לעומת זאת, מחשבים וטלפונים ניידים משאירים עקבות שלא קל להיפטר מהם.

תחנות המספרים הפכו לפופולריות מאד בקרב חובבי הרדיו בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, וגם בקרב הציבור הרחב. במיוחד כאשר כמה רשתות של סוכנים זרים שעבדו עם תחנות רדיו מן הסוג הזה נתפשו על חם במדינות זרות (ראו מקרה הרשת הקובנית בארה”ב). בימים האלה חובבי הרדיו הם אמנם קבוצה הולכת ומתמעטת אבל תחנות המספרים עדיין עובדות. נראה כי יש כיום ברחבי העולם כמה עשרות תחנות פעילות הקשורות בדרך כלל עם גופי ביון, צבא ודיפלומטיה בארצות בהן הן ממוקמות. אתרי מידע שונים המצויים ברשת האינטרנט, כמו זה למשל), מאפשרים לעקוב אחרי כמה מהן ללא כל בעיה. והעיקר, לא צריך מקלט רדיו בגלים קצרים כדי לשמוע אותן. אפשר פשוט לגלוש לאתרי אינטרנט ייעודיים ולהאזין.

גלגל חוֹרְקָנִי

דוגמה לתחנה פעילה מן הסוג הזה הינה: גלגל חורקני – תחנת רדיו רוסית רוסית בגלים קצרים שפעילה משנות ה-2000. את הכינוי הדביקו לה חובבי הרדיו בגלל הצלילים הצורמנים שלה, שאגב הוחלפו בשנים האחרונות, יחד עם תדרי השדור, כמה וכמה פעמים. היום התחנה משדרת בדרך כלל ב-5473 קילו הרץ ביום, ו- 3838 בלילה. מיקומה המדוייק כמו ייעודה, אינם ברורים אבל סביר להניח שהיא חלק ממערכת קשר של הצבא הרוסי.

קצת חריקות מהתחנה:

רוסיה היא אולי המשתמשת הכבדה ביותר בפורמט התקשורת המוזר הזה הקרוי: תחנות המספרים. אחת התחנות היותר מפורסמות וגם יותר מסתוריות, צריך לומר, שפועלות עד עצם היום הזה נקראת UVB-76 . היא משדרת בתדר 4625 קילו הרץ החל משנת 1973 וממשיכה לפעול גם בימים אלה. חובבי רדיו ברחבי העולם העוקבים אחרי שדורי התחנה כבר מסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת הם אלה שנתנו לה את השם: ה-“באזר” (Buzzer) על שם הבאזזים המונוטונים החוזרים ונשנים שלה בקצב של 25 צלילים לדקה.

השדר של הבאזר, כאמור, מונוטוני ומשעמם, קרוב לודאי על מנת להרחיק חובבי רדיו מזדמנים. הנה השדור החי:

מסתורין וביזאריות

אין כמעט ספק ש-הבאזר מופעלת על ידי הצבא הרוסי. אולם בהיעדר הסבר רשמי למטרותיה, התיאוריות משגשגות ופורחות. החל משנת 2010 נשמעו מידי פעם בתחנה קולות די ביזאריים, כמו למשל שדור קטעים מאגם הברבורים, קולות של אשה הסופרת בשפה הרוסית מ-1-9 וגם קטעים קצרים של שיחות טלפון. ב-24 בינואר 2013 המונוטוניות הופרה כאשר נשמע לפתע המשפט: “פקודה 135 יצאה לפועל”.

המסתורין כמו גם הביזאריות שמלווים את ספור התחנה הזאת הם ללא ספק חלק מהקסם שלה. לא מפתיע שקבוצות גדולות של חובבי רדיו עסוקים במאמצים בלתי פוסקים לפענח את סודותיה. כמה מהם הצליחו, לא מכבר, לזהות את מיקום המשדרים הישן של ה-באזר בעזרת שיטה המכונה טרינגולציה. שתי קבוצות מהן אף הגיעו למקום הפיזי – בונקר צבאי נטוש בפאתיה של העיירה פוברובו בסמוך למסוקבה, ומצאו שם עדויות – אביזרים שונים, שהעידו על פעילותה. המיקום החדש של משדרי הבאזר בינתיים לוטה בערפל. אחת הסברות היא שהתחנה קשורה לרדיו הממלכתי הרוסי שמשדריו ממוקמים בסביבת העיר קולפינו (Kolpino) מערבית למוסקבה, על גבול בלארוס.

רעש האפוקליפסה

אז מה הסיפור של ה- UVB-76? מדובר בתעלומה של ממש. בין התיאוריות הבולטות שמנסות להסביר את פשר ה-באזז-ים, אם נתעלם לרגע מאלה הטוענים לקשר עם חייזרים, ישנה זו הטוענת שהשדורים הינם חלק ממחקר מדעי של היוניספירה, וישנה גם זו הקושרת אותם לסוכני ביון רוסיים ולתקשורת עם צוללות רוסיות ברחבי הימים. הכל אפשרי. ההסבר המרתק מכולם, ואולי גם המפחיד שבהם, מדבר על גרסה קולית של מערכת המכונה: Dead Man Switch. בעולם המושגים היומיומי מדובר על מתג שמפסיק אוטומטית את פעילותה של מערכת, לאחר תקופה מוגדרת של אי-פעילות מצד המפעיל. במקרה של הבאזר, כך התיאוריה, מדובר על תרחיש לפיו הפקוד העליון הרוסי משותק לחלוטין כתוצאה ממהלומה גרעינית כוללת, ובמקרה כזה השדר אמור להביא להפעלת תגובת נגד מיידית, באופן של תמות נפשי עם הפלישתים.  

זהירות רדיו(!) קרדיט: hackaday.com

ריגול, הפעלת צוללות, התקפה גרעינית? חובבי הרדיו ממשיכים כל העת להאזין לתחנה UVB-76 בתקווה ללמוד עוד בדל מידע או שניים. אין ספק שה”באזר” הינה אחת מתחנות המספרים היותר פופולריות, עד כדי כך שחברת מיקרוסופט פרסמה לפני כמה שנים (2016) יישום מיוחד* שמאפשר לאנשי ה-Windows להוריד את האפליקציה ולהאזין ואפילו להקליט את הצלילים הבלתי נגמרים שלה. אני מפעיל את היישום מידי פעם ושומע ברקע את הצליל המונוטוני והבלתי נגמר הזה. קצת כמו צפירת הרגעה. זה אומר שהכל כרגיל והכל זורם. על רקע הספורים על הייעוד של הבאזר, צריך להודות, יש לה לתרועה החוזרית ונשניית הזאת קסם שלה.

——————————–

—————————————————————————–

* קולות הבאזז ביישום של מיקרוסופט נשמעים באיזורינו בעיקר בשעות הערב והלילה.

8 תגובות

  1. אני עוד זוכר חלק מהתחנות האלו מנעורי כחובב רדיו
    אבל לא חקרתי לפישרן (זה היה לפני עידן דוקטור גוגל 😊)
    כתוב נהדר. תודה !

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...