טיול עם מחשבה

"רנדונאוטיקה" היא אפליקציה מרתקת שיודעת לשלוח אותנו למסעות חקר אקראיים בסביבה הקרובה והרחוקה שלנו. היא נסמכת על כמה מהתכונות והחולשות האנושיות שלנו, בינהן, הרצון שלנו לצאת אל העולם ולראות דברים מופלאים.

———————————————-

טירוף. כבר כמה ימים שהאפליקציה החדשה הזאת המכונה רנדונאוטיקה (Randonautica) לא יוצאת לי מהראש. סיפורי ההצלחה שלה הרווחים בעיתונות הזרה לא ממש מסתדרים עם העובדה שהיא מתבססת, לפחות על פי טענת מפתחיה, על תופעה שלא נמצא לה כל ביסוס מדעי. אז מה קורה כאן? איך זה שאפליקציה שנשענת בחלקה על טענות פסיאודו-מדעיות מצליחה כל כך? ואיך זה שאני מנסה, פעם אחר פעם, ללכת בעקבותיה? האם יכול להיות שהטכנולוגיה המגניבה והמפתיעה שלה, כמו גם העובדה שהיא מנצלת יפה כמה מהחולשות האנושיות שלנו, הם חלק מכל העניין? יכול להיות. קודם כל כמה הגדרות.

חולשה אנושית, זה הכל.

מה זו רנדונאוטיקה? התשובה הראשונית שהייתי מציע היא אפליקציה מתריסה שיודעת כיצד לעורר אותך לצאת מהבית ולתור את העולם בסביבתך הקרובה או הרחוקה. בימי הקורונה הללו זה גם משהו. המדובר בעצם באפליקציה לטלפון הנייד (אנדרואיד ו-IOS) שמאפשרת לנו לחקור את הסביבה שלנו על מנת למצא משהו שיכול להיות לעיתים מפתיע ולא צפוי – נניח, חפץ כלשהו, כתב יד, או כל דבר אחר, שייתן לנו, בדרכו שלו, תשובה למשהו שמציק לנו. היא עושה זאת באמצעות הפעלת מחולל מספרים קוונטים אקראיים (quantum random number generator) שמספק לנו נקודות מיקום אקראיות במפה. הנקודות הללו, שימו לב(!) אמורות להיות מושפעות או מוכוונות, בצורה כזאת או אחרת, על ידי כוח המחשבה שלנו. זה כל הסיפור.

הרציונל עליו נשענת ההנחה הזאת מגיע משורה של מחקרים שביצע בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת פיזיקאי אמריקאי בשם פרופ' רוברט ג. ג'אן באוניברסיטת פריסטון היוקרתית. מעבדת המחקר בראשותו של ג'אן בדקה השערות שונות בתחום הפארה-פסיכולוגיה, לרבות מה שכונה: מיקרו-פסיכוקינזיס, מחקר שנועד לבחון תקפותן של השפעות מנטליות (ולו גם זעירות) על ההתנהגות של חומר או גוף. המחקרים בראשותו של פרופ' רוברט ג. ג'אן נמצאו פגומים והמעבדה נסגרה. אבל הרעיון לא מת. אנשים אינם נזקקים להסבר מדעי כדי להתרגש ו..להאמין. ראו מקרה אורי גלר.

זהירות! איזור עמוס בנקודות קוונטיות.

ובחזרה לאפליקציה. לפני שתקבלו את היעד האקראי שלכם אתם צריכים להתכוון מנטלית אל הרעיון או הבעיה אותה הייתם רוצים לחקור. רגע לפני שתישלחו לשטח, אתם מוזמנים לציין אחת מתוך שלוש אפשרויות שתסייע לכם לאפיין את המשימה. בחרו באחת מהן, בין אם זה ב-"מושך" (ATTRACTOR) שמשמעותו, לפי אנשי הרנדונאוטיקה, אזור העמוס ב-"נקודות קוונטיות", בין אם זה ב-"ריק" (VOID) שהוא דווקא דליל מאד בנקודות הללו, או באפשרות השלישית, אולי המושכת מכולן: ה-אנומליה (ANOMALY) שנחשבת למיקום מועדף במיוחד במקרה שיש לכם כוונה חזקה ואתם נחושים למצוא תשובות ספציפיות במסע האישי שלכם.

רגע לפני שאתם יוצאים לדרך, ואחרי שקראתם כמה טיפים וכללי התנהגות (להיזהר ממקומות חשודים, לא להיכנס למקום חשוך, או לשטח בבעלות פרטית, וכד'), תישאלו אם תרצו לשתף ולדווח על המסע. השיתוף של צילומי הווידיאו, התמונות והממצאים מהמסעות של הרנדונאוטים הוא אחד מסודות השיווק של האפליקציה. מאז שהאפליקציה יצאה לשוק לפני כ-4 חודשים, היא זכתה לפופולריות עצומה ולמיליוני הורדות. אין ספק שימי הקורונה והסגירות החברתית, הם חלק מההצלחה הזאת, אבל העובדה שאפשר לשתף, לקרא ולצפות בעלילות נוודי הרנדונאוטיקה בפורומים ורשתות חברתיות משגשגות, החל מיו-טיוב ופייסבוק, וכלה באינסטגרם, רשת רדיט ו-טיק טוק, עושה את כל ההבדל.

נשלח אל היער (קרדיט: EsaRiutta / Pixabay)

"שאתה שולח מיליוני אנשים למקומות אקראיים ומחפש בפינות הנסתרות של המציאות, חזקה עליך שתמצא דברים די אחרים".

בלילות האחרונים ניסיתי גם אני לצאת לדרכים. קבעתי לעצמי רדיוס של 3 ק"מ והקשתי במקשים המתאימים. האלגוריתם של רנדונאוטיקה, מסתבר, מכיר הרבה מקומות נידחים ולא מוכרים. מטבע הדברים, לא כל המקומות נעימים ומסבירי פנים. אתמול בשעת דמדומים הגעתי לנקודת ציון שמוקמה אי שם בשכונה רחוקה שנראתה מוזנחת למדי, בעיר שבה אני מתגורר. ראיתי מרחוק את הקופסה הזאת (למטה) שהייתה מונחת במדרכה אבל לבסוף ויתרתי על הבדיקה, אולי בגלל חבורת הצעירים שישבה לה בספסל סמוך והביטה בעניין בפעולות המשונות שעשיתי, אולי בגלל תחושת ה-"קריפיות" שמלווה את מה שמכנים, פעילות ה-רנדונאוטינג. בכל זאת, האפליקציה הזאת מתיימרת להתכוון גם אל המחשבות היותר הכמוסות שלנו ולך תדע. לתחושות הללו מתלווה גם אווירת המוזרות, ולעיתים הפחד שמאפיינים הרבה מספורי הרנדונאוטים ברשתות. חלק גדול מהם, לא מפתיע ,הינם בני נוער. בעלילות הרנדונאוטיקה שלהם אפשר למצא תגליות וממצאים משונים למכביר, כולל כאלה ש"לא מן העולם הזה".  

ג'ושוע לנגפלדר (Lengfelder) מייסד שותף של האפליקציה מספר לכתב ה"אטלנטיק" כי הרנדונאוטיקה לקחה אותו פעם אל תוף נטוש שמצא באמצע היער, שם הוא כמעט דרך על עכסן – נחש פעמונים בצבע בהיר אדמדם. זוהי דרך לחרוג מהשגרה, הוא אומר. חוץ מזה, כשאתה שולח מיליוני אנשים למקומות אקראיים ומחפש בפינות הנסתרות של המציאות, חזקה עליך שתמצא דברים די שונים. הפולקלור ההולך ומתגבש סביב לתגליות של אנשי הרנדונאוטיקה כולל אוסף עצום של דברים שנראים מוזרים, במיוחד כאשר אתה מוציא אותם מהקונטקסט שלהם. למשל: חלון נטוש מכוסה בפתקים קטנים, חלק ממדף ספרים באמצע המדבר, בקבוק מלא שתן, עצמות פזורות, מראות של זאב הניצב באמצע בית קברות, כבשה בודדה, ועוד ועוד.

"וכשאתה באמת צופה, הנפש יכולה לחוות רגשות נפלאים ומשונים".

אחד הספורים היותר מוזרים התרחש בחודש שעבר (יוני)  בעיר סיאטל במדינת וושינגטון ארה"ב. חבורה של בני עשרה העלו לטיק-טוק צילומים של מזוודה נטושה שמצאו במהלך השיטוט במקום אליו הם נשלחו. בתוכה, כך הסתבר, נמצאו חלקי גופה, או אפילו שתי גופות כפי שאשרה מאוחר יותר המשטרה המקומית. הספור הזה עורר רעש עצום בתקשורת המקומית והארצית.

אקראיות, מוזרות, הפתעה וגם משב רוח של אימה הינם חלק בלתי נפרד מהסקסאפיל של רנדונאוטיקה וחלק מההצלחה שלה. "זה כאילו אתה מפיל מהשמיים ערימה זעירה של חול על מפה", מסביר לנגפלדר בראיון אחר. לאפליקציה אין שליטה על הקואורדינטות שהיא חולקת עם המשתמש, הוא אומר, אבל כאשר אתה מביא משתמשים לנקודות הללו, אתה מוציא אותם מחוץ לאזור הנוחות שלהם ומכניס אפשרויות חדשות לסדר היום שלהם. מנסחת זאת יפה ד"ר סמיטה ווישביישוארה (Vishveshwara), פיזיקאית מאוניברסיטת אילינוי: ביקור במקום שלא הייתם מבקרים בו בסיטואציה אחרת, עשוי להוביל לסדרת אירועים או מימושים ששוברים את התבנית של התכנון המוקדם. וכשאתה באמת צופה, היא אומרת, הנפש יכולה לחוות רגשות נפלאים ומשונים.

ובאשר לכח המחשבה וזה? הפרויקט שלנו, כך כותבים מנהלי הרנדונאוטיקה באתר שלהם, איננו מתיימר לעמוד בסטנדרטים האקדמיים. אנחנו נמצאים איפשהו באמצע בין משחק, מדע ואמנות, ומנסים לקחת כמה שיותר מכל אחד מהם. זאת, מכיוון שאנחנו מאמינים שתיוג וגישה מתודולוגית מגבילה את פוטנציאל הפעילות…המטרה של המשוטט בשטח היא פשוט לשים לב יותר לעולם ולחלקיו הנסתרים.

לגלות את החלקים הנסתרים של העולם

———————————————————————————-

תגובה אחת

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...