מפגש לא אפשרי

עב”מים מרחפים בשמים שלנו מאות ואלפי שנים. הם קבלו לאחרונה חיזוק מסוים מהממסד הרשמי, והכוונה לאותו דו”ח שהוגש על ידי הפנטגון לקונגרס האמריקאי שמאשר את קיומם, ומתוך כך גם מחזק, במתכון או שלא במתכון, את האפשרות כי מדובר בחייזרים המגיעים מחוץ לכדור הארץ.

אלא שדיבורים על פגישה פוטנציאלית עם יצור סופר נבון, שאולי התפתח בסביבה נוכרית וקיצונית עם שמש זרה במשך מיליוני או מיליארדי שנים, נראים בשלב הזה לא-רלוונטיים, וזאת בלשון המעטה.

עב”מ בשמי ברלין – ויקימדיה

————————————

עב”מים – רשימת חשודים מסורתית: טעויות אופטיות, אנומליות והפרעות אטמוספריות, עצמים ארציים כמו מטוסים, בלונים ורחפנים, ולא פעם, גם טכנולוגיה סינית/רוסית סודית.

נו! אז הפנטגון בכבודו ובעצמו אישר סופסוף רשמית שיש עב”מים, או בלשונו: תופעות לא מזוהות. מאז 2004 נצפו וגם תועדו במכשירי המכ״ם של מתקני הצי האמריקני קבוצה של 143 גופים ועצמים. לבד מגוף אחד – שזוהה כבלון מזג אוויר,  שאר הגופים לא זוהו. במילים אחרות: למערכת הבטחון והמודיעין המשוכללת בעולם, אין כל מושג מה הם.

זה מעניין אבל האמת היא שאין בכך כל חדש. עב”מים מרחפים בעולם שלנו מאות שנים ויותר. ישנם ספרים, דוחות ותיעודים הסטורים לרוב המכילים אלפים רבים של תצפיות ועדויות של אנשים אודות גופים ועצמים בצורות שונות ומשונות שהופיעו בשמים, או על פני הקרקע ונעלמו ללא כל הסבר. לרובם הגדול של העדויות ניתן למצוא הסברים רציונליים, או אי-רציונאליים כמו הדמיון המפותח של הצופה. רשימת החשודים המסורתית כוללת, בין היתר: טעויות אופטיות, אנומליות והפרעות אטמוספריות, עצמים ארציים כמו מטוסים, בלונים ורחפנים, ולא פעם, גם טכנולוגיה סינית/רוסית סודית, אבל ישנם גם מקרים שאין להם כל הסבר.

9 גופים לא מזוהים – צילום מסך של סירטון וידאו המראה את מערכת המכ”ם של ספינת הקרב USS OMAHA

אז מה קורה כאן? האם ניתן לקשר את העצמים החמקמקים האלו שלא נמצא להם כל פירוש ארצי המניח את הדעת עם חייזרים הבאים מכוכבים אחרים? ואם כן, האם ניתן יהיה ליצור קשר או לקיים עימם אינטראקציה כל שהיא? התשובה פשוטה: בשלב זה לפחות, אין לנו כל אפשרות ויכולת להשיב עליהן בחיוב, או בשלילה. קצת לא נעים וחובבי המדע הבדיוני (אני ביניהם) אולי לא יאהבו את התסריט הזה. הוא מתחיל עם כמה מספרים גדולים_

חיים תבוניים? בגלקסיה שלנו יש מאות מיליארדי כדור ארץ. העובדה שהכימיה וחוקי הטבע הבסיסיים זהים ברחבי היקום, יחד עם הניסיון שלנו בכדור הארץ, לפיו, בהינתן מספיק זמן – במקרה שלנו כ-4 מיליארד שנים, מתפתחים להם חיים תבוניים, נותנת לנו מקום להיות אופטימיים.

האסטרופיזיקה המודרנית אופטימית לגבי אפשרות קיומם של חיים בגלקסיה שלנו. שבועון המדע הבריטי ניו-סיינטיסט דיווח לא מכבר כי בגלקסיה שלנו יש כ -25 מיליארד כוכבים דומים לשמש שלנו, ועל פי הערכות האסטרונומים בכ-20 אחוז מהם ישנם כוכבי לכת בגודל כדור הארץ. בהתחשב בכך שיש בגלקסיה עוד כ- 200 מיליארד כוכבים קטנים יותר משלנו, העשויים לארח מספר גדול עוד יותר של  כוכבי לכת דמויי ארץ, זה אומר שישנם מאות מיליארדי “אדמות” פוטנציאליות שם בחוץ.

בהערכה זהירה אפשר בהחלט להניח כי בגלקסיה שלנו בלבד ישנם כמה מאות מיליוני מערכות שמש וכוכבי לכת מהסוג הארצי* – כלומר עולמות סלעיים המצויים במרחק מתאים מהשמש שלהם, מה שמאפשר קיומם של מים נוזלים, וקיומם של חיים בצורה כזאת או אחרת. העובדה שהכימיה וחוקי הטבע הבסיסיים זהים ברחבי היקום, יחד עם הניסיון שיש לנו כאן בכדור הארץ, לפיו, בהינתן מספיק זמן – במקרה שלנו כ-4 מיליארד שנים, מתפתחים להם חיים תבוניים, נותנת לנו מקום להיות אופטימיים. יש סבירות גבוהה לכך שבחלק או אפילו ברבים מכוכבי הלכת הללו התפתחו חיים, כולל חיים תבוניים.

בשלב מסוים נראים לצידי הספינה 14 גופים לא מזוהים שעלו וירדו וחלקם נכנס למים… האם העב”מים שתועדו על ידי ספינת הקרב האמריקאית בחופי סאן דייגו הגיעו ממערכת השמש הקרובה, אלפא קנטאורי?

נחזור לרגע אל דו”ח הפנטגון. באחד הסרטים המצולמים ששוחררו לפרסום נראה תיעוד של קבוצה של גופים מסתוריים שבצעו תמרונים “שלא מהעולם הזה” – לפי אחד מעדי הראייה, ליד ספינת הקרב האמריקאית “אומהה” ב-15 ביולי 2019, אי שם מול חופי סאן דייגו. במערכת המכ”ם של הספינה נראה גם גוף כדורי המרחף מעל המים ואחר כך נעלם בתוכם. בסרטון אחר נראים לצידי הספינה 14 גופים לא מזוהים שעלו וירדו וחלקם כאמור נכנס למים. הספור של אומהה הוא אחד מהמקרים המצוינים בדו”ח הפנטגון ולגביהם, כאמור, אין כל הסבר. העב”מולוגים חוגגים. הם רואים בסרטונים הללו תשובה ניצחת לכך שאכן נוצר קונטקט עם תרבות זרה. באתר כלשהו הועלתה כבר הסברה כי מדובר אולי בשכנים שלנו, אורחים שהגיעו ממערכת השמש השכנה הנקראת אלפא קנטאורי.

נזרום עם ההנחה הזאת עוד מעט. למושג “שכנות” בגלקסיה יש כמובן פירוש שונה מהמקובל, שהרי המרחקים בין  הכוכבים בגלקסיה, בינם לבין עצמם, הם עצומים ובלתי נתפשים. מערכת השמש של אלפא קנטאורי המכילה מספר שמשות וכוכבי לכת, מצויה במרחק של כ-4.2 שנות אור מאיתנו. אחד מכוכבי הלכת שבה – פרוקסימה קנטאורי b נתפש על ידי האסטרונומים כאחד הכוכבים המובילים ברשימה של עולמות העשויים להכיל חיים, בצורה כזאת או אחרת. פרוקסימה הוא כנראה עולם סלעי עם מסה גדולה מעט מזו של כדור הארץ שנע סביב השמש הקטנה והעמומה שלו במרחק המאפשר, אולי, קיומם של מים נוזלים. 

מה קורה בעולם המוזר של פרוקסימה B? (קרדיט-נאסא)

אלו יצורים עשויים להתפתח בסביבה המוזרה והקיצונית של פרוקסימה קנטאורי? ומה היה מניע אותם לצאת למסע אינסופי אל מערכת שמש רחוקה המצויה במרחק של כ– 40X 1012 km .

נניח שהתפתחו ב-פרוקסימה b יצורים חיים שגופם מותאם לתנאי הסביבה הקיצונית, כמו למשל למהירות ההקפה סביב השמש שלה (כל כ- 11 יום), לעובדה שצד אחד של הכוכב מופנה כל העת לשמש, וגם להתפרצויות הסולריות התכופות של השמש שהיא מסוג המכונה: ננס אדום, התפרצויות שממטירות על שמי פרוקסימה מטר של חלקיקים קטלניים המלווה בקרינת על סגול שהיו ממיתים כל יצור חי בכדור הארץ.

כיצד נראים החיים שאולי התפתחו ואולי גם הגיעו לשלב של תבונה בעולם המוזר של פרוקסימה? האם ניתן בכלל לדמיין? ואם להישאר בתסריט העב”מולוגי, על מנת להגיע לכדור הלכת הכחלחל שלנו ולאותו מפגש עם הספינה של הצי האמריקאי, הם היו צריכים לעבור מרחק של כ- 4.2 שנות אור, כלומר לגמוע בחלל עשרות טריליוני קילומטרים. במספרים זה נראה:  40X1012 km . כך או כך, השימוש במילה “מפגש” נראה קצת מוגזם. ממה שאנחנו למדים היצורים הללו בעלי הטכנולוגיה העילית לא  השאירו, או לקחו דבר, ובוודאי לא יצרו כל קשר. 

דמו לעצמיכם נוסע בזמן בן תקופתנו שמגיע לאדם שחי במאה הרביעית לפנה”ס וחושף אותו לטכנולוגיות של המאה ה-21, כמו לדוגמא: טלפון סלולארי, מכונית אוטונומית או מסך מחשב עם תמונות של כדור הארץ מתחנת החלל הבינלאומית ומה היה קורה אם חייזר נבון בן מיליון שנה היה מגיע לאותה המאה הרביעית לפנה”ס?

המין האנושי, בוורסיה הנוכחית שלו, מתקיים רק כמה מאות אלפי שנים – הרף עין קצרצר בגלקסית שביל החלב שגילה בין 12-13 מיליארד שנים. בגלקסיה שיש בה מאות מיליוני מערכות שמש עם פלנטות ארציות, שרובן מבוגר הרבה יותר מהעולם שלנו, עשויים להימצאות חיים תבוניים בני מיליוני שנים ויותר.

במובן זה, ההומו סאפיינס הנבון שגדל כאן הוא רק בגיל הילדות או ההתבגרות שלו. דמו לעצמכם אדם מתקופתנו הנוחת באמצעות מכונת זמן במאה הרביעית לפנה”ס ומציג לבני המקום שורה של טכנולוגיות כמו טלפון סלולארי, מכונית אוטונומית ומסך מחשב עם תמונות של כדור הארץ מתחנת החלל הבינלאומית. ישנם סרטי מדע בדיוני רבים המציגים תרחישים מן הסוג הזה. סופר המד”ב הבריטי הידוע ארתור סי. קלרק כתב פעם שאין כל דרך להבדיל בין טכנולוגיה מתקדמת מאוד לבין מעשי כשפים. כעת נסו לשער מה היה קורה אם חייזר נבון בן מיליון שנה היה מגיע לאותה המאה הרביעית לפנה”ס?

אין לנו כל יכולת להעריך איזה סוג של חיים עשוי להתפתח עם הזמן בסביבה נוכרית וקיצונית עם שמש זרה והרכב של חומרים וגזים לא מוכר.

פגישה פוטנציאלית בן יצור שהוא סופר נבון לבין בן אנוש,  מן הסוג המתואר לא פעם בספרי המדע הבדיוני, היא בחזקת תעלומה וחור שחור מבחינתנו. לא רק בגלל פער הידע העצום בין שני הצדדים, אלא גם בגלל האפשרות שקיימת מערכת שלמה של גורמים – נתונים נעלמים, נסיבות, חוקים ותנאים, שאנחנו כלל איננו מודעים לקיומם.

אין לנו כל יכולת להעריך איזה סוג של חיים עשוי להתפתח עם הזמן בסביבה נוכרית וקיצונית עם שמש זרה והרכב של חומרים וגזים לא מוכר.

הנה ציטוט מתוך “מסע אל התבונה*:  אנחנו ‏אנחנו בני המין האנושי איננו אובייקטיבים. הדרך שבה אנו חושבים ומסיקים מסקנות והצורה שבה אנו רואים את הדברים הן פרטיות ומיוחדות רק לנו. הן נשענות, אם להשתמש במונח בעולם המחשבים, על בסיס נתונים יחיד, אשר גדול ועצום ככל שיהיה, מוגבל הוא לאוסף הרעיונות, הדעות, החוויות והניסיון המצטבר של המין שלנו במשך כמה אלפי שנות תרבות בפלנטה קטנה החגה סביב כוכב ממוצע אי-שם בשיפולי הגלקסיה שלנו. גם החומרה שלנו – אברי הראייה והחישה שבעזרתם אנו מבצעים את התצפיות בדיוק, כמו יכולות החשיבה והתודעה שבאמצעותן אנו מעבדים ומפרשים את האותות נגועה במחלת החד-צדדיות, היותה תוצר ביולוגי שהתקבל במשך מיליוני שנות אבולוציה בסביבתו הפרטית מאוד של כוכב-לכת שלנו..”.

קרדיט לתמונה: maxpixel

——————————–

במובן מסוים העב”מים הם שליחים של כל מה שלא ידוע ולא מובן בעולם.

בשלב הזה, הסבר המספק לאותם עצמים מוזרים שהתקבצו ליד ספינת המלחמה האמריקאית ההיא, או לכל אותם “עב”מים” באשר הם, שאין להם הסבר מדעי, יהיה שמדובר ב…עב”מים. אפשר לחיות עם המונח הזה. המין שלנו עושה זאת כבר הרבה שנים. לקבוע שהם הגיעו מכוכבים אחרים במרחבי הגלקסיה, יהיה מוקדם בלשון המעטה.

מותר להיות פסימי. ביקום שגילו בסביבות 14 מיליארד שנים עם ממדים פנטסטיים של עשרות מיליארדי שנות אור, בהחלט יכול להיות שעב”מים יישארו חמקמקים ובלתי מזוהים לעד. מצד שני, המצב הזה של אי-וודאות איננו בהכרח רע. עב”ם במהותו העמוקה יותר מבטא את הבלתי נתפש, וגם את כל אותם דברים לא מובנים, לא ידועים ולא ברורים, מהסוג הזה שגורם לנו להתפלא ולהסתקרן ולחקור. ובעיקר לשאול שאלות, כמו למשל: מה זה העצם הזה ומאיפה לעזאזל הוא מגיע?

————–

——————————————-

 *הספר “מסע אל התבונה” של פרופ’ חגי נצר ועמי בן בסט יצא בהוצאת ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות 1999

ספר חדש של המחברים – “מפגשים בשביל החלב – חיפוש אחר חיים תבוניים ביקום”, יצא בשנת 2020 בהוצאת ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות.   

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...