מה?

כמה הרהורים קפריזיים על העולמות שבראש שלנו ומחוצה לו

————–

לכל אחת ואחד מאיתנו יש את העולם שלו. חלק גדול ממנו הוא עולם סגור ופרטי שבו אנחנו עם עצמנו; עם המחשבות, התהיות והדמיונות שנוצרים ונשארים (לא פעם) בראש שלנו בלבד. לרגע אפשר לחשוב שעולם הדמיון שלנו הוא אינסופי וחסר גבולות אבל כאן צריך אולי את החבר קופרניקוס שיזכיר לנו, בדיוק כמו במקרה ההוא, שאנחנו ממש לא במרכז, וישנם הרבה דברים מעניינים וחשובים מעבר לעצמנו ולעולם שבנינו. יש בעולם שלנו תופעות שאיננו מבינים, וגם כאלה שאיננו מודעים כלל לקיומן. אבל כיצד אפשר להניח את קיומו של יקום שאיננו מודעים לקיומו?

מבלי להיכנס לענייני אֶפִּיסְטֵמוֹלוֹגְיָה ומה זו ידיעה, פתרון חלקי מצוי באמירה המיוחסת לסוקרטס החכם באדם: "אני יודע שאינני יודע". למזלנו, אם להתייחס ל-פְּשָׁט שבה. אי-הידיעה היא כמעט מצב בלתי נסבל עבור בני המין שלנו.

————–

המודל למטה מבוסס על תרשים שראיתי פעם ברשת ללא מקור (מישהו מכיר?) שיניתי ועיצבתי לפי הגחמות שלי.

9 תגובות

  1. זה הרי קורה לכולנו מהרגע שאנחנו נולדים. למזלנו ההכרה הזאת שאין בלתנו נעלמת אם השנים:)

  2. כולנו מרכז העולם שלנו… הרבה מאתנו מבינים שהם לא יודעים הרבה ושגם אנשים אחרים הם מרכז העולם (שלהם)

    1. אנונימי יקר/ה, אני מסכים לגמרי רק במובן מסוים. האגו שיש לנו זה דבר שאתה לא יכול לצאת ממנו. אבל שמדברים על נתונים ועובדות – גם ע"פ הסטוריה וגם האינדיקציות שכל הזמן מקבלים מהתצפיות שלנו, מגלים שאנחנו רחוק מהמרכז. בערך כמו המיקום של מערכת השמש שלנו בגלקסיה (בשיפוליה).

  3. נוטה להסכים עם הגאומטריה של האנונימי. כל נקודה יכולה להיות מרכז היקום. באותה מידה כל אדם יכול להיות מרכז ה"יקום" האנושי. לדעתי המודל הגאומטרי של האנונימי לפיו כל אדם הוא מרכז יקום הוא מודל סביר.

    אגב, כשקופרניקוס קבע שכדור הארץ נמצא במקום שרירותי ביקום לא היו לו שום כלים לדעת מה זה היקום. התצפיות דווקא מראות באופן עקבי ודי ברור שכדור הארץ *לא* נמצא במקום שרירותי. במונחים קוסמולוגיים, על פי התצפיות שיש לנו כיום, כדור הארץ נמצא פחות או יותר במרכז היקום. אני מבין שהטענה הזאת משנה סדרי עולם עבור כל מי שגדל מילדות על ההנחה הקופרניקאית, אבל מה לעשות שזה המצב.

  4. ליאור, כפי שכתבתי אני מסכים עם אנונימי במובן מסוים. בוא נעזוב רגע את האסטרונומיה…המהפיכה הקופרניקאית לא רק הציגה את המודל ההליוצנטרי…ההתייחסות שלי היא יותר למושג הרעיוני-פילוסופי. אם תרצה ל"מרכז הכבידה" שיש לכל אחד מאיתנו המכונה: אגו! זה לא רק נכון לבן אדם כפרט אלא גם לחברה האנושית כולה. לא פעם היא נוטה לראות את מעשיה כנשגבים ונאצלים…המהפיכה הקופרניקאית במובן הזה בעצם מרמזת שאנחנו כנראה לא ייחודי סגולה וכך הלאה..

  5. נאמר ביהדות: בכיס אחד תחזיק פתק בו כתוב: כל העולם נוצר עבורך. בכיס השני תחזיק פתק בו כתוב: אל תשכח שמן העפר באתה ואליו תחזור

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...