לא היה

אתם מהלכים לכם להנאתכם על החוף ולפתע רואים אוניית נוסעים גדולה מרחפת לה באויר, כמה מטרים מעל המים. וואו! לא עניין של מה בכך. בכל זאת מדובר על כלי שיט השוקל מעל ל-150,000 טון. אלא שזה בדיוק מה שנראה בחופי אנגליה לאחרונה, ולא בפעם הראשונה. איך זה בדיוק קורה? ולמה אשליה אופטית ותעתוע ראייה הם לא בהכרח תופעה שלילית.

 —————–

מרחפת באויר

נופש באוניה איננו כוס התה שלי וגם לא שייט תענוגות. המחשבה להיות תקוע במקום אחד ימים ארוכים לא ממש מלבבת את רוחי. ובכל זאת כאשר אני מסתכל על “Anthem of the Seas” (המנון הימים) ספינת הפאר של חברת רוייאל קאריביאן אני מלא השתאות. האונייה שהיא חדשה יחסית – נמצאת על המים מאז 2015, נראית כמו כפר נופש צף. ב”כפר” הזה יש 2129 תאי שינה מרווחים וסוויטות, 4 ברכות שחייה, משטחי החלקה, מגרשי צעצועים, 18 סוגי מסעדות ואפילו ביה”ס לקרקס. במספרים, התפוסה של האוניה היא קרוב ל-167,000 (GT) טון ברוטו, יש בה 1,500 אנשי צוות מ-70 מדינות, ובסה”כ היא יכולה לשאת קרוב ל-5,000 בני אדם.

מבט מהיר באחת האפליקציות מתחום התחבורה הימית מראה לי שהאניה משייטת כעת – בזמן כתיבת השורות הללו, באזור הקאריביים, אי שם ליד איי הבתולה. למה כל הסיפור הזה? כי לפני כשנה, ביום רביעי, 17 למרץ, בשעות אחר הצהריים, Anthem of the Seas רחפה באוויר.

וזו, תודו, סיטואציה מוזרה ולא שגרתית. הריחוף הזה שנצפה על ידי אנשים בחוף, ארע לא הרחק ממזח בורנמות’ (Bournemouth Pier) במחוז Dorset באנגליה. זה לא הכל. שבועיים קודם לכן, דרומית לשם, באזור קורנוול, נראתה מיכלית נפט נורווגית בשם Maribel (42,835 טון ברוטו) במצב דומה.

Anthem of the Seas מרחפת באויר. קרדיט: Credit: Ryan Rushforth/Triangle News

זהירות! קרנים שבורות

כותרת בגארדיאן הבריטי מ-18 במרץ 2021 זועקת: “תוך שבועיים, כלי שיט שני נראה מרחף מעל המים…”. אז מה קרה כאן? האם ‘המים הבריטים’ הם מקום מובהק להתרחשותן של תופעות פלאיות? התשובה כמובן שלילית. מדובר בסוג של אשליה אופטית, אמנם נדירה למדי במקומות הללו.

הטבע, בעגה העממית, עובד עלינו בעיניים, משטה בנו,  כמו שמסביר דיוויד בריין, מטאורולוג בריטי באתר ה-בי.בי.סי. לדבריו, תעתוע הראייה הזה המכונה: Superior mirage, מתרחש בגלל “תנאים אטמוספריים מיוחדים המכופפים את האור”. התופעה נפוצה באזור הארקטי, אך יכולה להופיע במהלך החורף “לעיתים רחוקות מאוד” גם במימי בריטניה. זה קורה, הוא אומר, בגלל תנאי מזג האוויר ותופעה בתרמודינמיקה המכונה: אינוורסיה שבמהלכה עשוי להיווצר מצב שבו אוויר קר נמצא קרוב לפני הים והאוויר החם מעליו. מכיוון שאוויר קר דחוס יותר מהאוויר החם, הוא מעקם את קרני אור המגיעות לעיניו של הצופה ומשנה את האופן שבו האובייקט המרוחק מופיע. במילים אחרות: קרני האור שהגיעו לעיניהם של הצופים על החוף שינו מהירותן (ונשברו) במעבר דרך שכבות אוויר בעלי טמפרטורות שונות. תוצאה אפשרית: ספינה מרחפת באוויר.

מיכלית הנפט “מאריבל” נוסקת לשמים. קרדיט: BBC.COM DAVID MORRIS/APEX

מציאות חמקמקה

מנקודת מבט שלנו, העיניים יודעות להמיר את קרן האור לאותות חשמלים המועברים למוח, שם הם מקבלים תרגום לעצם, או לדמות כזאת או אחרת. בלשון כללי: העיניים שצריכות להתגבר על מהמורות אופטיות שונות כדי להעביר למוח מידע אמין על החפץ הנצפה, מעבירות במקרה זה מידע פגום.

וכך, המוח מעבד את הנתונים שהוא מקבל, ואנחנו מקבלים תמונה מעוותת, משונה ומרהיבה (מי שרוצה הסבר יפה על תופעת המיראז’ מוזמן לכתבה של ד”ר רן טבעוני ממכון ויצמן כאן). למראות תעתועים באוויר יש צורות ואופני והיווצרות שונים, אבל התוצאה הסופית היא תמיד יצירת תמונת מציאות לא אמיתית. אין זה בהכרח רע. המציאות, מושג חמקמק ואשליות מהסוג הזה עשויות לרומם את רוחנו, להתריס, לעורר, לגרות, ובעיקר להמחיש לנו כמה הטבע רב פנים ואנחנו_ בשר ודם.

ספינת קיטור ממריאה אל על

אוניות מעופפות וארצות שלא היו

אני מנסה לדמות לעצמי נופשים בחוף, אי שם באנגליה הוויקטוריאנית שרואים לפתע ספינת קיטור מעשנת שמרחפת על פני המים. מה עובר בראשם? בכלל, מי יודע כמה מיתוסים ואגדות בעולם נוצרו על ידי אשליות אופטיות ומראות תעתועים. בהחלט יתכן כי “ההולנדי המעופף”, אחד המיתוסים הימים היותר ידועים נוצר על ידי אשליה אופטית. מקורותיו של הספור אודות אותה ספינת רפאים שנגזר עליה לשוט לעד באוקיינוס הנצח, מעורפלים ומגיעים למאה ה-18, אולי קודם לכן. משנתקבעה האגדה בעולם הפולקלור, הגיעו במהלך השנים אינספור דיווחים של עדי ראייה שטענו כי ראו אותה מרחוק. הנה דיווח אופייני: לעיתים, היא נראית באופק הרחוק בעת שקיעה כשמפרשיה זוהרים, מנצנצים באור השמש האדומה.

מראה אחר שלא היה, מזוהה עם מגלה הארצות וחוקר קטבים המפורסם רוברט פירי. פירי יצא למסע מפרך אל אוקיינוס הקרח הצפוני במטרה לזהות את מה שהוא כינה: ארץ קרוקר, אי גדול ומסתורי שנראה על ידו במסע קודם. המסע לא הגיע למטרתו ורק שנים אחר כך הוברר בוודאות שארץ קרוקר אינה קיימת. יש סברה די מבוססת ש-פירי המציא את קיומו של האי במטרה לגייס כספים. אבל אי אפשר לשלול לחלוטין את הטענה שהוא התבונן במיראז’, ו”ראה” חבל ארץ שאינו קיים.

 ———————

היתה לה עדנה

ובחזרה ל-Anthem of the Seas. במרץ 2021 מגיפת הקורונה הכתה חזק בעולם. ספינות התענוגות נפגעו באופן מיוחד ופעם אחר פעם נכנסו להסגר, או עגנו לתקופות ממושכות בסמוך לחופים, מחכות לאישורי כניסה. כמודל שמשה ספינת Diamond Princess של קבוצת “קרניבל”. זמן קצר לאחר פרוץ המגיפה היא נכנסה להסגר ממושך בחופי יפן (נמל יוקהמה) לאחר שנוסעיה נפגעו מהנגיף. 712 מנוסעי הספינה חלו, מהם 10 נוסעים נפטרו. מתוך כך, ובאווירת האי-וודאות שהייתה אז בעולם, הקרוזים למינהם נתפשו כמלכודות מסוכנות, כולל Anthem of the Seas שהתעכבה לעיתים תכופות ליד החופים, או בנמלים כאלה או אחרים. בהחלט יכול להיות שההתרוממות ההיא – שלא הייתה, מעל פני המים, ושזכתה לאינספור כתבות ואזכורים ברשתות החברתיות, הייתה האירוע היותר מלבב שקרה לה בימים ההם.      

  

———————————

——————————————————————

9 תגובות

 1. תודה. תודה. המוח שלנו לעיתים נכשל בקריאת המציאות, אבל התוצרים שהוא נותן לנו..תענוג!.

 2. כרגיל עמי הכתבה שלך מעניינת ומרתקת.
  תוספת קטנה לגבי אינוורסיה.
  התופעה קיימת גם בארץ והיא מאד נפוצה בקיץ. האינוורסיה מגדילה מאד את זיהום האוויר. ביום שתשמע בתחזית שהטמפרטורה בירושלים תהייה בלילה גבוהה מאשר בתלאביב תוכל בבקר להשקיף לכיוון הים ולראות את שכוות האוויר האפורה מעל האופק ובודאי גם תרגיש את הזיהום כשתרצה לנשום.
  לגבי תעופה תופעת האיוורסיה היא תופעה מאוד לא רצוייה. האוויר החם מוריד בצורה משמעית את כח המנועים מהירות של המטוס יורדת ומפחיתה את העילוי (הכח שמחזיק את המטוס באוויר). במקרים קיצוניים אפשר גם להזדקר.

 3. שוב כיף גדול לקרוא את הבלוג שלך!
  ותהיה קטנה – מכיוון שקרני האור נשברות (כלומר נעות ישר במרחב עקום) גם ביקום, כמה מהכוכבים שאנו רואים הם כמו הספינה הזאת? כלומר נמצאים במקום שונה ממה שנראה לנו?

 4. תודה בלק יוסי. ביקום זה הרבה יותר מורכב. קרניים מתעקמות גם בגלל כוחות כבידה חזקים – כוכבים מאסיביים, חורים שחורים וכד’. חוץ מזה יש גורם המרחק. הכוכבים נמצאים במרחקים פנטסטיים. גם השמש שלנו שהיא במרחק של כ-150 מיליוני ק”מ. כשאתה רואה את השמש – שנעה כמו כל גוף אחר ביקום…אתה רואה אותה כמו שהיא והיכן שהיא היתה לפני 8 דקות. כלומר, יכול להיות שהיא נניח התפוצצה! נדע זאת רק אחרי כמה דקות…כל הגופים נמצאים בתנועה. שמשות, כוכבי לכת, מערכות שמש, גלקסיות…היקום שלנו הוא ספור מרתק:)

 5. איזה יופי של פוסט. ועכשיו אתה פשוט מוכרח לקרוא את דוויד פוסטר וולאס 🙂

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...