כמו הרוח

"כמו הרוח" (שם זמני) הוא שיר קליט ואפילו נעים לאוזן למרות המילים המשונות שלו. השיר הזה שמגיע משנות ה-80 של המאה הקודמת הוא תעלומה אמיתית. איש לא יודע מי כתב אותו? מי שר אותו? ומה שמו? זה לא סתם שהוא מחזיק מזה שנים בתואר: השיר המסתורי ביותר באינטרנט.

———————

תאזינו לשיר הזה (למטה). תאזינו טוב. אתם שומעים את מה שמכונה: השיר המסתורי ביותר באינטרנט. ממש כך. ההקלטה לא משהו. קצת קשה להבין את המילים הנבלעות על ידי הזמרים, וגם הקצב שמזכיר מין קצב פופ של סינתיסייזרים שפרח ושגשג בשנות ה-80 של המאה הקודמת, לא מסייע להבהרת התמונה. מדובר בתעלומה אמיתית. לאיש אין מושג מי הלהקה שמבצעת את השיר? מה שמו? מי הלחין? מי כתב? גם המילים המשונות, המהפכניות משהו (משמאל), לא ממש תורמות לפיתרון. ישנם אלה המכנים אותו בקצור: "כמו הרוח". מה שמו האמיתי? נכון לעכשיו, חידה.

השיר המסתורי ביותר. שימו רמקולים!

מסע חיפושים ממושך וחסר תועלת

השיר הזה משגע את הרשת כבר שנים ארוכות. עשרות, אולי מאות אתרים מכילים מידע אודות הספור הזה; תוצאה של מסע חיפושים גדול שנערך אחריו מזה כ-15 שנה. בשנת 2019 פרסם הרולינג סטון, מגזין המוסיקה הסמכותי, תחקיר מפורט אודותיו. דיויד בראון כתב המגזין הצליח להגיע למקורות עצמם – נער גרמני מתבגר, חובב מוזיקה בשם דריוס. ס. שהקליט את השיר בטייפ הקסטות שלו, אי-שם בשנות ה-80 של המאה הקודמת. דריוס הקליט את השירים מתוכנית מוסיקה לצעירים ששודרה בתחנת רדיו ציבורית גרמנית (NDR1), אולם מחק את דברי הקישור של המגישים. על פי בדיקה של השירים האחרים שהיו בקלטת, כמו גם את הקלטת עצמה, נראה כי הקלטת השיר נעשתה בין השנים 1983-4. זה הכול.

ההמון לא בא

בשנת 2007, כ-20 שנה אחר כך, החליטה לידיה, אחותו של דריוס, לפרסם קטע דיגיטלי מהשיר ברשת האינטרנט. פרסום הקטע – דקה ו-14 שניות, נועד על מנת למנוע תביעה אפשרית של הבעלים של היצירה בגין הפרת זכויות. הקטע פורסם באתר גרמני המוקדש למוזיקת פופ של שנות ה-80, וגם באתר קנדי – spiritofradio.ca שמאפשר לגולשים להעלות שירים למטרת זיהוי. קצת מזכיר את תוכנת Shazam שיודעת לזהות שירים. אלא שכאן, מי שאמור לסייע זו חוכמת ההמונים. ההמון לא בא, איש לא הגיע עלח מנת לתבוע בעלות. והשיר נשאר יתום.

מאוחר יותר הועלה השיר המלא ל-יו-טיוב, וזמן קצר אחר כך לאתרי מוזיקה שונים, לרבות אתרי שיתוף ורשתות חברתיות כמו Reddit ו-Discord. בשלב הזה השיר המסתורי ביותר באינטרנט כבר היה תופעה ויראלית. ברשת הועלו אינסוף השערות וספקולציות, שנסמכו ברובן על המבטא, סגנון המוזיקה ותוכן המילים; האם מדובר בלהקה גרמנית? אוסטרית? אולי פולנית? האם המילים הן ביטוי לתנועה פציפיסטית? אולי למלחמה הקרה? האם זו בכלל להקה, או מיקס קולות של זמר אחד?

מדובר בחיפוש שיקח שנים…

נכון לעכשיו, השאלות עדיין פתוחות. בשלב מסוים זוהה, כנראה, התקליטן באותה תחנת רדיו גרמנית שהגיש "מוסיקה לצעירים", שמו: פול בסקרוויל (Baskerville). בסקרוויל הודה כי הגיש בשנים ההן מוזיקה של להקות רוק מזרח אירופאיות, אבל טען שאינו זוכר את השיר, והוא כלל לא בטוח שהשמיע אותו אי-פעם. מאז שעלה לרשת, השיר נדון בהרחבה בקבוצות ובפורומים שונים. יחד עם המלל והאודיו (פודקאסטים), הופיעו בזה אחר זה, ביו-טיוב וברשתות מוזיקה כמו "ספוטיפיי", קאברים ורמיקסים של להקות שונות לשיר. רוצים להזדהות? לעזור? בקרו ב- Reddit, התחברו ל-Discord או הציצו בעמוד המיוחד שנפתח ב- טוויטר.

לפני כשנתיים התעוררה תקווה מסוימת כאשר תחנת הרדיו הגרמנית NDR איתרה כמה עשרות הקלטות של תוכניות מוזיקה משנות ה-80. במקביל, נמצא גם חובב מוזיקה גרמני שהקליט בזמנו שעות רבות משדורי המוזיקה באותה העת, כולל תוכניות שהוגשו על ידי אותו תקליטן (בסקרוויל). אלא שמדובר בחיפוש שעשוי לקחת שנים, כמו שהודה אותו חובב. בשנה שעברה העלה משתמש מוונצואלה (DrossRotzank) ליו-טיוב סרט בנושא הזה שכותרתו בעברית: "שלושה סרטונים שישאירו לכם הרבה מה לחשוב". הסרט זכה למעל 4 מיליון צפיות(!) התעלומה נשארה שרירה וקיימת.

מי כתב? מי שר? מי? mhspatriot.com. Nicholas Paragano

אניגמה נעימה וחמקמקה

קשה להבין, כפי שהתבטא אחד הגולשים, כיצד פרויקט שהיו שותפים בו מטבע הדברים, כמה עשרות בני אדם – הכותבים, חברי הלהקה המבצעים, אנשי אולפן ההקלטות, מאזינים, מגישים בתחנת הרדיו וגם בני המשפחה, נעלם כלא היה? היתה השערה לפיה השיר הזה נוגן ברדיו פעם אחת בלבד, אולי כגרסת דמו או סקיצה מוקלטת, שאחר כך הושלכה לאשפה. אלא שגם ההשערה הזאת נפלה. אחותו של דריוס – מקליט השיר המסתורי, ספרה לאחרונה באתר רדדיט שאחד מבניה גילה בבית שקית עם קלטות, שאחת מהן כללה את השיר ההוא. רשימת השירים בקלטת היתה שונה מהרשימה המקורית שבה הוא נמצא, מה שאומר שהוא נוגן בתחנת הרדיו יותר מפעם אחת.

הסאגה הולכת ונמשכת. מי שרוצה להתעמק בעלילה הזו ולהתעדכן בכל מה שקורה אודות השיר המסתורי של האינטרנט מוזמן לכתבה בויקיפדיה שמנסה לתת סקירה עכשווית. כך או כך, נחמד לדעת שגם היום, למרות חכמת ההמון והזיכרון הקולקטיבי של מיליוני אנשים שמנוקז ונאגר באינטרנט, השיר הקליט הזה הוא עדיין אניגמה. אניגמה נעימה לאוזן וחמקמקה "כמו הרוח".

———————–

—————————————————-

5 תגובות

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...