האלגוריתם של הדימיון

אין לה רגשות

מודל ה-ChatGPT שלי – מכונה עם בינה מלאכותית מתקדמת מבוססת GPT-4, נכנס חזק לסיפור הדימיוני הקצר שרקמתי. הוא גם הציע כמה הצעות ופתרונות מרתקים. נכון שלא כולם השתלבו במסגרת העלילה שהוצגה, וחלק מהם גם לא ממש מסתדר עם ההיגיון הטכנולוגי והמדעי שיש בספור (קצת מזכיר ילד מתבגר שמבקש להרשים את ההורים שלו), אבל התוספות, בסכומו של דבר, היו יצירתיות, וחלקן, נועזות ואפילו מפתיעות. במרכז הסיפור היתה ציוויליזציה ששגשגה בעברו הקדום מאד של כדור הארץ עד שנכחדה ונעלמה מסבות לא ברורות. זמן קצר לפני ההיעלמות המסתורית החליטו תושביה להטמין באדמה קפסולת זמן גדולה שתכיל את אוצרות התרבות שלה, מעין תיבת נוח שתציג את סיפורה בפני הדורות הבאים.

המשימה שנתתי ל-בינה הייתה להתחבר לעלילה הדמיונית הזאת ולהשיב בצורה יצירתית על שורה של בעיות וקשיים שנצבו בפני אותם יצורים דימיוניים בבצוע אותה המשימה. כאן, כדאי אולי להזכיר את המובן מאליו; יצירתיות ודמיון הן תכונות אנושיות מובהקות שאינן מתיישבות, לפחות בינתיים, עם תבונת מכונה. אלא שכאן מדובר ביצירתיות מסוג אחר. כפי שהסבירה לי ה-בינה, בדרכה שלה: “אני לא חווה רגשות או חושבת באופן עצמאי, ואין לי דמיון במובן האנושי, אבל אני כן יכולה לייצר תגובות יצירתיות ומלאות דמיון על סמך הכמות העצומה של הנתונים שהוכשרתי עליהם. היצירתיות שלי נובעת מזיהוי דפוסים ושילוב אלמנטים ממקורות שונים בדרכים חדשניות_”.

20 מיליון שנים קודם לכן_

חוט העלילה: לפני כ-15-20 מיליוני שנים התקיימה בכדור הארץ תרבות ה-Israelis Creatura – חברה של יצורים אינטליגנטים שהתפתחה במשך כמה מאות אלפי שנים עד שנעלמה באופן מסתורי מהרקורד הגיאולוגי. ה- Israelis Creatura שהתקיימו, פחות או יותר באזור גיאוגרפי שבו נמצאת בו כיום מדינת ישראל, נראו כמו בני ההומו סאפיינס של היום והיו בעלי תכונות וקווי אופי שניתן להגדירם, במונחים בני זמנינו, אנושיים. הם הגיעו להישגים מרשימים מאד בתחומי התרבות, המדע והטכנולוגיה, לפחות כמו אלה שהשיגו בני ההומו סאפיינס, אדוניה הנוכחים של הפלנטה.

בהיותם מודעים לארעיות ולחוסר היציבות של עולמם, שנגרמה בעיקר כתוצאה מאסונות טבע גדולים וגם עקב שורה של עימותים אלימים שהיו כרוכים גם בשימוש בנשק של השמדה המונית, החליטו בני ה- Israelis Creatura לבנות תיבת נוח – קפסולת זמן גדולה שתוטמן באדמה בתקווה שתיפתח על ידי ציוויליזציה תבונית, אי שם, מאות אלפי שנים בעתיד הרחוק.

———————————————

אסונות טבע אדירים

———————————————

העתיד הינו יעד חמקמק

המטרות העיקריות של בניית הקפסולה היו: שימור  אוצרות המורשת של ה-Israelis Creatura, הצגת הישגי התרבות שלהם בפני חברות עתידיות, וגם אזהרה לבני העתיד שאומרת שהפלנטה שלנו היא הרבה יותר שברירית ממה שהיא נראית. סיפור לא פשוט. העתיד הרחוק הוא יעד חמקמק במיוחד. כדור הארץ עם הלוחות הטקטוניים, האטמוספירה ומערכת האקלים שלו, הוא משמיד ראיות עיקש במיוחד. תנו לו מספיק זמן, כמה אלפי, או מאות אלפי שנים ויותר, וכל מה שהתרבות שלנו יצרה ופיתחה – כבישים, בתים, בניינים, תעשיות, מכונות, חפצים, וכד’ – הכול נשחק, נשבר, מתפורר, נערם בבוץ ואבק, מתכסה מים, או בחורש, ובקצור, נעלם כלא היה.

אז איך שולחים קפסולת זמן לתקופה ארוכה כל כך? כמה זמן היא תהיה טמונה באדמה עד שתתגלה? איך צריך לבנות אותה כך שתעמוד בשיני הזמן? איך היא תיראה? מה מכניסים לתוכה? היכן טומנים אותה? ובכלל, איך מוודאים שהיא תמצא על ידי חברה עתידית?

רשות הדיבור ל-AI…

על מנת למקסם את סיכויי ההישרדות לטווח ארוך, על ה- Israeli Creatura לבנות את קפסולת הזמן שלהם באמצעות חומרים עמידים המסוגלים לעמוד בפני תופעות טבע שונות, כולל רעידות אדמה, התפרצויות געשיות, קור עז והתפשטות קרחונים ופגיעת אסטרואידים. הצורה המועדפת הינה גליל עם קצוות מעוגלים, בדומה למכלי פסולת תעשייתיים מודרניים, כשהמארז החיצוני שלו יהיה עשוי מסגסוגת טיטניום, בגלל המשקל הקל ועמידות בפני קורוזיה גם בתנאים קיצוניים וגם בגלל היחס הגבוה בין חוזק וצפיפות.

בתוך הגליל יהיו שכבות בידוד, כמו תאי ואקום מוקפים בשמיכות תרמיות עשויות אירוג’ל. אלה אמורות להגן על תכולת הקפסולה מפני תנודות טמפרטורה קיצוניות ונזקים פיזיים במהלך הטמנתה. מבחינה אידיאלית יש ליצור שני עותקים של הקפסולה, אחד מאוחסן מתחת לאדמה בתצורת סלע יציבה בשטח ישראל של היום (הפירוט יבוא מאוחר יותר) ועותק נוסף ישוגר למסלול יציב סביב כדור הארץ.

———————————————

הצעות לדגמי קפסולה בחסות Midjourney AI

———————————————

ומה יהיה בתוכה? ואיך בכלל כותבים לדורות הבאים?

שני סוגים שונים של הודעות יישמרו בפנים. אחד בצורה בינארית חרוט על לוחות זהב או פרוסות סיליקון, זה מאפשר קריאה באמצעות טכניקות סריקה אופטית תוך שימוש בהחזרי אותות אור מתבניות של חריצים/בליטות. חלק אחר יכיל הקלטות קול באמצעות מודולים של המרה של טקסט לדיבור. פורמט השפה – שפה אוניברסלית כמו שפת המתמטיקה או שפה בינארית ושימוש בשני סמלים; 0 ו-1.

בתוכה יהיו מכשירים ניידים מתקדמים, דגמים של מכוניות חשמליות, פאנלים סולאריים וסוללות, טורבינות רוח ורובוטים אישיים, מערכות בית חכם, ציוד רפואה מודרני יחד עם תותבות, שתלים ותרופות כירורגיות, כלים להנדסה גנטית, אוזניות מציאות מדומה המציגות סרטי VR וסימולציות אינטראקטיביות, משחקי וידאו, ערכות תוכנה כמו חבילות משרדיות מיועדות למטרות בידור. דוגמאות של דלקים מאובנים לפני המעבר לאנרגיות נקיות. ספרים פיזיים, eReaders המכילים עותקים דיגיטליים ורשימות המתעדות את ההתפתחות החברתית, הכלכלית והפוליטית של תרבות ה-Israeli Creatura.

———————————————

מסר בינארי של ה-Israeli Creatura לדורות הבאים. בחסות DALL·E

———————————————

היכן היא תונח?

קפסולת הזמן תיקבר באזור יציב מבחינה גיאולוגית בשטח ישראל של היום. מדבר הנגב או האזור סביב ים המלח יכולים להיות אופציות ריאליות, מכיוון שהם פחות מועדים להפרעות גיאולוגיות(?) ולהתערבות אנושית.

אופציה אחרת, בניית מבנה צף באי בחוץ בים התיכון תוך שימוש בעקרונות ארכיטקטורה ימית מתקדמים.

קפסולת זמן באי קטן בים התיכון. בחסות Midjourney AI

———————————————

כדי להבטיח שהדורות הבאים יזהו את מיקומה ואת המשמעות של הקפסולה, יונחו ברחבי האזור אותות ורמזים;

– חריטת סמנים/קודים ייחודיים על פני הקרקע וחיבור מיקרו-משדרים סולאריים ליד נקודות הקבורה, החיפוש עשוי להיות קל יותר למרות תנועות לוחות טקטוניות אפשריות לאורך אלפי שנים.
– אם יהיה ניתן – הטמעת חיישנים ננו-אלקטרוניים בעלי כוח עצמי ועמידים לסביבה המסוגלים לשדר נתונים אודות מיקום הקפסולה.
– מצבת אבן גדולה שעליה היה כתובת בשפות עברית, ערבית ואנגלית, המסבירה את מטרת ותכולתה של קפסולת הזמן. לאנדרטה יהיה גם קוד QR שניתן לסריקה… (?)
– סדרה של לוחות מתכת בעלי פיקטוגרמות וסמלים שייצגו חלק מהפריטים בקפסולת הזמן. הלוחות יונחו לאורך שביל שהוביל לכניסה לקפסולה.
– משדר רדיו שיפלוט אות בתדר נמוך שניתן לזהות על ידי מקלט רדיו או גלאי מתכות. האות יכיל גם הודעת קוד מורס שנתנה הוראות כיצד לפתוח את קפסולת הזמן.
–  משואה לוויינית שתשלח אות GPS ללוויינים סובבים בחלל כל 10 שנים. האות תכיל גם הודעה מוצפנת שחשפה את הקואורדינטות המדויקות של קפסולת הזמן.(?)
– יצירת פולקלור תיבת נוח: ספורים, אגדות עם, משלים סביב הקפסולה הטמונה.

עד כאן. אז אם שמעתם פעם פתגם, משל אולי אגדה שמזכירה במשהו את העלילה הזאת אודות ה- Israeli Creatura, אולי זה הזמן להתחיל לחפש.

—————————————————————————————————————————————-

התמונות באדיבות DALL·E ו- Midjourney AI

4 תגובות

 1. קצת מצחיק, נאיבי ולא מחוץ לקופסה הצ’טגפט לא יכול לצאת מחוץ לקופסה הרי זו מהותו.

  בשביל מה הביינרי? למה שזה לא יהיה פשוט כתוב באנגלית? כל שפה תפוענח בקלות לא צריך לסבך. אפשר לבנות פירמידה גדולה כבר חשב על זה מישהו. ואם הקוראים העתידיים שלך יוכלו לפענח את הטכנולוגיה שלך הם כבר די מתקדמים ולא צריכים מה שכתבת אלא מסיבות הסטוריות.

  בהנחה שהשמש תתקיים אז אולי כדאי שיהיה לך בחלל משהו שמידי פעם שולח לארץ פרוב שמציד חזותית הסבר של “הסוד הוא לדפוק את שתי האבנים ביחד” או של גלגל מתגלגל או של איך לייצר קופסת גפרורים. אפשר גם את השיר אלף בית של נעמי שמר

 2. מעט מוזר לי שאותם יזראליים עתידיים יבזבזו מקום יקר על תותבות, שתלים, תרופות כיוררגיות וכד’. במקום להקצות מקום לדי.אנ.אי אנושי בכלל, ולמאפיינים גנטים של יהודים (ומחלות גנטיות ”יהודיות”) בפרט.
  אולי רק כמה המצאות מדעיות חשובות למדי של אותם יזראלים (כמו הדי.אנ. אי של עגבניות שרי ותוכנת וויז).
  באפילו יותר מוזר בעיני שהקפסולה אינה כוללת יצירות תרבות שסביר שאותם יזראליים הכי מתגאים בהם. לדוגמא: מהתנ’ך, הגמרא, וכתבי הרמב’מ ועד יצירות של עגנון שזכו בפרס נובל ומאה השירים העברים הפופולרים ביותר.

  אולי כיון שאין לי את סדרי החשיבויות של אותה תוכנה מהוללת.

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...