הולכת ומשתבחת

למזלנו, העולם שלנו עמוס בסיפורי מסתורין ותעלומות, שחלקם לפחות מצית את הדימיון ועושה לנו טוב בדרכו. אחת מהן הינה תעלומה עתיקה ועיקשת במיוחד החיה ונושמת כאן כבר יותר מ-100 שנים, והיא רק הולכת ומשתבחת. פתרונה, תודה לאל, לא נראה קרוב.   

manuscrito080

ביטוח כנגד אובדן המסתוריות

Life is a mystery to be lived, not a problem to be solved – הציטטה הזאת המיוחסת לסרן קירקגור הפילוסוף הדני בן המאה ה-19 אומרת לטעמי הכל. תעלומות חסרות פשר, חידות סתומות המטילות ספק בשגרת היומיום ופורמות קרעים בהבנת היקום שלנו, כל אלה הינן מתאבן אקזוטי של החיים. זאת, להבדיל מעולם שבו יש תשובות מסודרות ודידקטיות, עולם שהוא, אם נמשיך בוידוי האישי הזה, חלום הבלהות הפרטי שלי. ובאמת, תארו לכם מציאות שאין בה אניגמות עמוקות ואירועים חסרי כל הסבר, מן הסוג שמעורר את תחושת ההשתאות, ובעיקר מצית את הדימיון שמנסה לגשר בין הידיעה לאי ידיעה. פשוט נורא.

לפני כעשר שנים פנה אמן אנגלי בשם ג’והן ניולינג למשרדי חברת הביטוח לוידס בלונדון, ודרש מהם לערוך הסכם בטוח שיכסה אותו כנגד מה שהוא כינה אובדן המסתוריות בחיים שלו. לדבריו, הוא חש כי החיים שלו הפכו לנשלטים ומבוקרים, וכל סיכון בהם מוערך ונלקח בחשבון. עבורו, כך טען, זה מצב בלתי נסבל מאחר ותעלומות הינן ערובה ומתכון להנאה ופליאה. בלוידס, אגב, לא קבלו את ההצעה.

תעלומות וסיפורי מסתורין הן עולם מלא. חיפוש מהיר בגוגל אחר המילה Mysteries יגלה שהיקום שלנו עמוס בתופעות המשוועות להסבר בתחומים שונים ומשונים, וזה לאחר שניפינו את כל אלה המגיעות מתחום הדמוני, העל טבעי והחייזרים. ועדיין לא דברנו על אותן תעלומות שגוגל לא מראה לנו – כלומר אלו שעדיין כלל אינן מוכרות, ולכן אין לנו כל מושג על קיומן. היקום, אם כן, מלא פלאות, מה שאגב כלל לא מפתיע. בכל זאת הרי מדובר ביקום בן כ-13 מיליארדי שנים, ובאדם נבון, סקרן ככל שיהיה, שחי כאן, בוורסיה הנוכחית שלו, רק כ-300,000 שנים.

ריגושים בנוסח אינדיאנה ג’ונס

ואם נחזור להווה, התעלומות היותר מרתקות הינן אלה שאין כל ספק בממשותן ובקיומן. אחת כזאת היא זו המכונה: כתב היד של ווייניץ’ – חיבור עתיק וצבעוני עמוס שורות צפופות של כתב יד ואיורים, ולאיש אין מושג מה כתוב בו. התעלומה הזאת חביבה עלי מאד מאחר ומדובר בסיפור מוזר ועיקש במיוחד, תעלומה חיה ונושמת המייצרת כבר מעל למאה שנים,  מהומה והתרגשות בעולם הזה של רודפי התעלומות והאינדיאנה ג’ונס למיניהם. 

כל הבדיקות, כולל אנליזות כימיות מפורטות, מלמדות כי כתב היד הזה שכלל במקור 272 עמודים והיום יש בו כ-240 דפי קלף, הוא כנראה אותנטי ונכתב וצוייר לפני כמחצית המילניום. נכון להיום קיימים עשרות רבות של אנשים, בינהם מתימטיקאים, פיזיקאים, בלשנים, ספרנים, סטטיסטיקאים וגם מומחי צפנים מארצות שונות, שהתעסקו, או ממשיכים להתעסק עם הסיפור הזה, חלקם בצורה אובססיווית. תוסיפו לכך מאות, ואולי יותר מאמרים שנכתבו אודותיו בארצות שונות ובשפות שונות לאורך כל המאה ה-20, כולל פורומים, צ’אטים ואתרי אינטרנט מיוחדים שנבנו בשנים האחרונות, ותקבלו מושג על שיעור הפופולריות שיש לו בעולם האניגמות שלנו.

manuscrito214

הנה מה שנאמר על כתב היד של וויניץ’ במוסד האקדמי שבו הוא מאוחסן – הספרייה לכתבי יד נדירים, ביינקה (beinecke) באוניברסיטת ייל, ארה”ב: “נכתב במרכז אירופה בסוף המאה ה-15, או במהלך של המאה ה-16. המקור, השפה והזמן של כתב היד – על שמו של ווילפריד. מ. וויניץ’, אזרח פולני-אמריקאי וסוחר בספרים עתיקים שרכש אותו ב-1912 – מצויים במחלוקת עזה, כמו גם האיורים שבו והטקסט הלא מפוענח. כמעט כל עמוד בכתב היד המתואר כטקסט מדעי, או מתחום הקסמים והכישוף, מכיל דמויות מהעולם הבוטני ואיורים מדעיים הנושאים אופי קרתני אבל מלא חיים, שצוירו בדיו ומשיכות מכחול נמרצות עם קורטוב של צבע בגוון ירקרק, חום, צהוב, כחול ואדום…”            

צמחים, פרחים מוזרים ונשים עירומות, נמוכות ושמנמנות

וויניץ’ גילה את כתב היד (1912) במנזר בווילה מונדרגונה באיזור פרסקאטי (Frascati) שליד רומא. גם נסיבות המציאה והרכישה עלומות מאחר ווייניץ’ עצמו נתן מספר גרסאות, אולי על מנת להגדיל את המסתורין, ומכאן, את ערכו  של כתב היד. בתוך הספר היה מקופל מכתב ששלח רקטור אוניברסיטת פראג בשנת 1665 ובו יש פנייה למלומד ידוע על מנת שינסה לפענח את תוכנו. על פי המכתב, רודולף השני, קיסר בוהמיה בשנים 1576־1612, רכש את כתב היד החידתי תמורת שלושה קילוגרמים וחצי זהב. במכתב יש גם רמז למעורבותו של רוג’ר בייקון, הנזיר המלומד והפילוסוף האנגלי הידוע מהמאה ה-13. נראה כי כתב היד הסתובב במשך כמה שנים בקרב אסטרולוגים, מיסטיקאים ואלכימאים ידועי שם מאנשי חצרו של הקיסר רודולף, עד שהגיע לבסוף לידיו של מומחה לצפנים, מתימטיקאי וכומר ישועי בשם קירצ’ר. לאחר שזה נואש כנראה ממלאכת הפענוח, העבירו למנזר איטלקי, שבו התגלה, כאמור, בתחילת המאה העשרים.

manuscrito214    manuscrito044    manuscrito215    manuscrito173

שפה חדשה? או שפה קיימת?

קחו לעצמיכם כמה דקות ודפדפו בספר. נסו לשוטט קצת בין העמודים ולהביט בציורים שנראים בחלקם ילדותיים משהו, אפילו קפריזים, ראו את הצמחים המשונים, הסימנים אסטרולוגיים והנשים העירומות, הנמוכות והשמנמנות. שימו לב גם לאותיות המשורטטות בקפידה. מדוע ישב מישהו וטרח ורשם מאות אלפי סימנים וגם עיטר אותם בציורים מוזרים? התיאוריות והפרשנויות שהוצעו עד היום לגבי מקורו ותכניו של כתב היד, רבות כמעט כמספר העמודים שבו. יש הטוענים שמדובר בתיזה אסטרונומית של רוג’ר בייקון, אחרים קובעים כי אלה לוחות שנה, מדריכים לאלכימיה או ספר רפואת צמחים. יש הסוברים כי זהו בכלל חיבור שנכתב על ידי בני תרבות עלומה או על ידי יצורים מכוכב אחר. לפי השערה אחרת, זהו זיוף מתוחכם שנעשה במאה ה־16 כדי להונות את קיסר בוהמיה. ישנה גם חוות דעת מלומדה של איש מחשבים ברזילאי, שלפיה מדובר בגרסה של שפה סינית, והספר נכתב על ידי סינים שהתלוו למגלים איטלקים שחזרו לאירופה ממסעותיהם במזרח.

כתב היד של ווייניך מכיל כרבע מיליון סימנים הנראים כאותיות, שאחדות מהן מזכירות ספרות ערביות, אותיות של רומית עתיקה או של לטינית. הסימנים מסודרים בקבוצות, הנראות כמלים. בשנים האחרונות החלו להשתמש בטכנולוגיות מודרניות, בהן תוכנות מחשב שפותחו במיוחד, על מנת לנתח בצורה מפורטת את הסימנים הללו. היו כאלה שבדקו את מיקום האותיות והסימנים במלים ולאורך השורות, וחיפשו תבניות קבועות. הממצאים, לדעתם, מלמדים כי מבנה כתב היד דומה לזה של שפות מסוימות, מה שמוכיח שאכן מדובר בשפה ולא באוסף של שרבוטים. אחד מהם, סטיבן באקס, פרופ’ אנגלי המתעסק בבלשנות, טען לא מכבר שהצליח לזהות בכתב היד כמה שמות של צמחים מוכרים וגם את שמה של מערכת הכוכבים של מזל שור. לפי ממצאיו, כתב היד איננו צופן או שפה חדשה אלא שפה טבעית. כמו שטוען, פחות או יותר, גם פיזיקאי אנגלי בשם מרצ’לו מונטמורו שזיהה תבנית של קבוצות מילים שחוזרות, ומסיק שאכן מדובר במסמך עם שפה ותכנים משמעותיים.

manuscrito217
כנראה אותנטי. נכתב לצויר לפני למעלה ממחצית המילניום

שמועות מוגזמות

ישנם גם אלה הטוענים כי הדיעות לפיהן כתב היד של וויניץ’ כתוב בשפה טבעית שניתן יהיה לפענח אותה בקרוב, הן אולי טיפה מוגזמות, והסיפור הוא יותר מורכב ממה שזה נראה. ברוב השפות, הם אומרים, חוזרים על עצמם כל מיני צירופים של מילה כזאת או אחרת. אצל וויניץ’ זה כמעט ולא קורה. לחלק מהמילים, כך נראה, יש תחילית, שורש וגם סיומת. בעוד שלכמה מהן יש את כל השלוש, לאחרות יש רק אחת, או שתיים. בנוסף, אין בכתב היד מילים בנות 2 אותיות, או כאלה עם יותר מ-10, כפי שניתן למצא למשל ברוב השפות האירופאיות.    

נדמה כי התעלומה הזאת של כתב היד של וויניץ רק הולכת ומשתבחת עם הזמן*. האם תשרוד את השנים הקרובות? קשה לדעת. בכל מקרה אפשר להשאר אופטימי, במיוחד כאשר רואים את מספרן הרב של התופעות וההתנהגויות חסרות ההסבר בתחומים כגון הביולוגיה, הפיזיקה והקוסמולוגיה. חלק מהאניגמות הללו יפתרו מן הסתם בעתיד הקרוב או הרחוק , אבל מותר גם להניח שיבואו אחרות במקומן.

—————-

——————————–

—————————————————-

*פרסומים ומחקרים  חדשים על כתב היד של וויניץ’ מתפרסמים כל העת, ולמי שמעוניין להתעדכן, כדאי להציץ בערך של ויקיפדיה באנגלית ובעברית. מקומות ראויים לבקור הינם גם אתרי האינטרנט של סטיבן באקס ושל מדען חלל גרמני בשם רנה זאנדברדן.

4 תגובות

  1. עמי איזה סיפור מרתק…לא הכרתי ותודה על שפתחת עוד צוהר למיסתורין שקשור בספר. אני די בטוח שאם ינגנו אתהטקסט הזה הפוך ובמהירות איטית ישמעו את ג’ון לנון אומר “I buried Paul” (תשאל את יואב קוטנר).

אהבת? עורר בך עניין? אנא השאירו תגובה כאן...